Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Zehirlenme Belirtileri Nelerdir?

Zehirlenme, bir besinin o an vücuda ters gelmesiyle veya besinin temizlik açısından kötü yapılışından dolayı vücut ile ters örtüşüp zarar vermesine denir. Zehirlenme genellikle bir önceki günden kalan yemeği yemekten dolayı meydana gelir. Bu besinlerden bazıları patates, patlıcan, balıktır.Bu tür protein içerikli yemekler vücudunuza zehir bulaşmasına ve zehirlenmenize yol açabilir. (Ertesi gün veya daha sonra tüketildiğinde) Lif içeren meyveler bunlara dahil değildir. Mesela muz.

Soracaksınız. Her gün ayrı yemek mi yememiz gerekiyor? Diye,  hayır. Bir çok besinde bu dediğim geçerli değildir. Bir önceki günden kalan yemeği ısıtarak yemenizde hiçbir sakınca yoktur. Örnek olarak kuru fasulye, pilav, dolma, sarma ve daha bir çok yiyecek verilebilir. Genellikle bayramda yapılan poğaça ve börek türlerinden birazdan anlatacağım nedenler yüzünden zehirlenmeler ortaya çıkabilir.

Zehirlenmenin kolay belirtileri vardır. Misal olarak minik bir porsiyon olarak yemek yedikten 5-10 dakika sonra tekrar o yemeği isteriz ve biraz daha yemeye gideriz. Bunu bir kaç kez üst üste gerçekleştiririz ve bi süre sonra midemizi dolu gibi hissederiz fakat yenilen yemeğin tadı hala damağınızdadır. Bu en kolay anlaşılan zehirlenme belirtisidir. Ayrıca yediğiniz yemek çok tuzlu ise, yediğiniz yemeği, ağzınızda iken çok tuzlu tatlı veya ekşi hissediyorsanız. Ardından yemek bitince o tatlılık tuzluluk ve ekşilik hala ağzınızda ise zehirlenmiş olma ihtimaliniz yüksektir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. abdullah dedi ki:

  ben diş eti rahatsızlıgı yasıyorum doktora suan gıtmedım ama agrıdan uyuyamıyorum antıbıyotık ve agrı kesıcı kullanıyorum ıkı gundur hatta agrı sertlesınce saat dınlemeden ılaca yuklenıyorum zehırlenme vakası gozukebılır mı

  1. abdullah dedi ki:

   ve bu arada agrıdan yerımde duramıyorum ne onerırsınız

 2. serenkaptan dedi ki:

  Kesinlikle arveles ve largopen kullan largopen antibiyotik arveles kuvvetli bir ağrı kesici aynı şeyleri bende yaşıyordum ve çok iyi geliyor

Yorum Yaz