Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Yüz felci nedir, nasıl olur?

Yüz sinirlerinden dolayı oluşan yüz felcinin bulguları çoğu zaman belirsizdir yani idiyopatiktir. İdiyiopatik (belirsizlik) tanısı, derin incelemeler ve muayeneler sonucu konulabilir.

Yüz felci geçiren kişide eğer gözle görülür bir bulguya rastlanmadıysa, araştırmalar olumlu sonuç vermediyse idiyopatik denilebilir.Bu da nedeni bilinmeyen yüz felci anlamına gelir. Söylediğimiz gibi, yüz felçlerinin üçte iki oranında sebepleri bilinememektedir. Fakat bilinen bazı sebepleri şunlardır; kafa içerisinde kaynaklanan nedenler, tümörler, yaygın skleroz, enfarktüsleri çocuk felci ve beyin hastalıkları dır. Bazı sinirlerin geçtiği kemik ve yumuşak dokularda yüz felcine sebep olan faktörler arasındadır. Temel bir değerlendirme ile bunlar; kaza esnalarında oluşan travmalar, görme sinir yollarında zona, orta kulak iltihabı, orta kulak karsinomu, yüz siniri nörofibromu. Dış etmenlerden en sık görüleni de kulak altı tükürük bezinin travmalarıdır. Diğer yüz felci nedenleri ise sarkoidoz, polinevritler (sinir iltihabı), yüksek tansiyon dur.

Tıbbi değerlendirme;

Klinik muayenesi çok önemlidir. Yüz felci olmasa dahi olduğunu veya ileride olabileceğini düşünüyorsanız muhakkak muayeneden geçmelisiniz. Yüz felci muayenesinde neler yapılır? Muayenede hastanın yüzündeki bütün bilinçsiz ve bilinçli hareketler kayda alınarak analizleri değerlendirilir. Alın kaslarını oynatamama, oynatırken zorlanma, göz kapaklarını oynatırken zorlanma, burun deliklerini gerdirip genişleterek rahatlatabilmek gibi hareketler yaptırılarak yüz sinirlerinde felç tehlikesi olup olmadığı kontrol edilir.

Yüz felci muayenesinde göz yaşı, göz yaşarmasının ve tat alma duyusunun da testleri yapılmaktadır. İki gözden gelen yaşların analizleri, tuz ve nemlenme oranları ayrı ayrı değerlendirilir. Tat alma duyusu da dil gazlı bez ile kurutularak dilin uç tarafına tuzlu ve/veya tatlı besin konularak hastanın yorumları alınır. Tat alma duyusunun testi biraz zordur. Bu testin net sonuçlarına ulaşabilmek için ise şakak kemiğinin radyolojik incelemesi istenebilir.

FELÇ DERECESİ

Yüz sinirlerinde oluşan felcin şiddeti ve derecesinin basit iyileşebilecek bir yapıda olması, felcin saptanması ve tedavisini oldukça kolaylaştırmaktadır. Yüzün yalnızca bir tarafında felç görülüyor ise buda yine felcin derecesini saptayabilmek için güzel bir belirtidir ve sinirlerin, beyinden gelen sinyallere karşılık verebilecek konumda olduğunu gösterir. Bazı travmalar sonucu oluşan sinir kopmaları da yine yüz felcine sebep olur fakat dışarıdan görülme derecesi, felcin anlaşılması 3-4 günü bulabilmektedir.

YÜZ FELCİ TEDAVİSİ

Diğer tüm sağlık sorunlarında olduğu gibi yine yüz felcinde de asıl amaç budur. Hiç bir zaman tam iyileşme garanti edilemese dahi bütün bulguları inceleyerek doğru bir yaklaşım ile hasarı en aza indirmek, dış görünüşü olabildiğinde düzeltmek ve sinir tedavisini en iyi şekilde yapmak, hekimlerimizin asıl görevidir. Yüz felcinde, felçli olan taraftaki gözün saydam tabakasının yani korneasının büyük bir titizlikle korunması gerekir. Basit operasyonlarda göz bandajı göz bandı yeterli olmakta fakat daha ciddi ve uzun süren operasyonlarda göz kapakları geçici olarak birbirine dikilebilir. Bu konuda endişe etmenize gerek yok, hekiminiz sizin için en iyi olanı zaten düşünüp uygulayacaktır.

 Yüz felci durumlarında masaj ile tedavi etmeye çalışmak kısmen yanlıştır. Belki daha kötü sonuçlar doğuracaktır bu yüzden bilmeden müdahale etmememiz gerekir ki zaten yüz felci oldukça ciddi bir hastalıktır.

İDİYOPATİK (NEDENİ BELİRSİZ) YÜZ FELCİ NASIL TEDAVİ EDİLİR

Nedeni belli olmayan birden bire oluşan yüz felçlerinde yüz kemiklerimiz içerisindeki sinirlerin kansız kalmasının rol oynadığı tahmin edilmektedir. Nedeni belli olmayan yüz felçlerinin tedavisinde ilaç yada enjeksiyon ile alınan steroit ilaçlarının etkisinin olduğu düşünülmektedir. Yinede siz buradan herhangi bir ilaç tavsiyesi ile kendi başınıza kullanım sağlayıp düzelme bekleyemezsiniz. Muhakkak hekiminizden destek almanız gerekmektedir.

Eğer hastada yüksek oranda şeker hastalığı, yüksek tansiyon, akciğer veremi, gebelik, orta kula iltihabı veya peptik ülser gibi bulgular yok ise steroit ilaçlarının kullanılması denenebilir. Eğer bu yüz felcinde sinirler pek fazla hasara maruz kalmamışsa yada yıkım gerçekleşmişse de dekompresyon müdahalesi ile sinirler üzerindeki baskı azaltılarak yüz felci de önlenmeye çalışılabilir.

TEDAVİ SÜRECİNDE DURUM NE OLUR? (PROGNOZ)

Hastalığın ilerleyişi aşamasında eğer yüzdeki felçli sinirlerde yapısal değişiklikler ve bozukluklar olmamış ise (nöropraski) felç süreci kontrol altına alındığında tam olarak iyileşme sağlanabilir evet bu beklenebilir. Sinirlerde eğer bozulma olmuş ise iyileşme olasılığı yine sinirin yapısına bağlıdır. Sinir yapısı bütünlüğünü koruyorsa yine iyileşme sağlanabilir. Ama tabi diğerinden daha uzun süreçte tedavi edilebilir. Yapısal bozukluklar var ise tedavi tam anlamıyla gerçekleşmeyebilir ve felçli kişinin suratında istemsiz bazı kasılmalar görülebilir.

Fakat sevindirici haber şu ki; Nedeni belli olmayan idiyopatik yüz felçleri yüzde doksan oranıyla tam olarak iyileştirilebilir.  Bütün olgu ve bulguların %75’i iyileştirilebilir vaziyettedir ve belirtiler görüldükten sonraki takip eden üç hafta içerisinde iyileşme de gözle görülür oranda artacaktır. Hasta normal hareketleri yapabilecektir. Uzun uğraşlar ve tedavi süreçlerinden sonra beklemelerden sonra eğer hala düzelmeyen kısımlar var ise bu bölgelerde kalıcı sinir tahripleri olmuş olma ihtimali yüksektir ve tam olarak iyileşme hiç bir zaman sağlanamayabilir.

Bir de; yüz felci tekrarlamış ise, ilkine oranla daha zor iyileştirilir.

EKSİK YENİLENME OLGUSU TEDAVİSİ

Yüz felci tedavisi yapılmışsa ve iyileşme süreci 1 seneyi aştıysa yada tam olarak düzelme sağlanmadı ise dediğimiz gibi sinirlerde kalıcı hasar oluşmuş olabilir ve bu durumda iki farklı yola başvurulabilir. Bunlardan ilki plastik cerrahi operasyonudur. Felçli bölgedeki dokuların alınmasıyla sonuca ulaşılmaya çalışılır. İkinci yöntem ise; dilaltı siniri ile yüz sinirlerini bağlamaktır. Bu işlem plastik estetik işleminden daha iyi sonuç vermesi düşünülür. Bu işlem bazı kasların gelişmesinden, liflerin gelişmesinden önce yapılmalıdır.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Nihat dedi ki:

  Merhaba,
  yaklaşık 3 hafta önce yatakta yatıyordum. kalkıp lavaboya gittiğimde dişlerimi fırçalarken farkettim ki yüzümün sol tarafında hareket yapamıyorum.hiç bir şekilde anlamıyorsunuz nası olduğunu. durup dururken oluyor. sabah hastaneye gittim dedi yüz felci geçiriyorsun. kortizon ilacı olan deltacortil verdi günde 15 taneden başladım 2 haftta içinde yavaş yavaş eksilttim ve bitti. baktımki değişiklik iyileşme görmedim. bakırköy nörülojiye gittim. ilk hafta masaj yap dedi haftaya gel bakalım dedi. gene fayda etmedi . ondan sonraki haftaya gittiğimde beni tedaviye başlattı.her gün sabah 8:30 dan 9:30 a kadar elektro terapi uyguladı.1 hafta sonra baktımki yavaş yavaş kaşlarımı oynatıyorum ağzımı yarımda olsa açıyorum. ikinci haftadayım şuıan ve baya ilerleme görüldü. arkadaşlar canınızı sıkmayın bells palsy denilen geçici yüz felcinin geçme süresi minimum 4 hafta tamamen ne kadar sürede geçer bilmem ama şuıan azda olsa moralim düzeldi. sizde işinizi şansa bırakmayın en yakın hastaneye gidin tedeavi olun. tekrar geçmiş olsun.

  Kortizon tedavisinde ilac sizi terletecektir.haddinden fazla terletecektir.Duşa girin kulağınıza dikkat edin su girmesin ve sıcak suyla yüzünüze masaj yapın. kaş üstü , dudak yanı, burun yanınıza özellikle.. İlk zamanlar sakız çiğniyodum geçer diye ama onun pek bi yararı olmaz dedi doktor çiğneme dedi bıraktım sonra.

  Moral en büyük iyileştirmedir. Moralinizi yüksek tutun çünki geçecektir bu hastalık. Zaman alacak ama geçecektir. max 1-2 ay da geçiyor.
  Yukarıda yazdıklarımı netten bulamadım kimse yazmamış moral olmadı net bana kendi kendime moral verdim sizde bu yazıyı okuduktan sonra moraliniz yerine gelecektir. çünki gene diyorum geçiyor . soğukta kalmayın klimada kalmayın kaçın klimadan. ceryanda kalmayın. hava güzelse çıkın gezin ama rüzgara çarptırmayın kendinizi

  Bu hastalık 1-2 haftada geçen bi hastalık değil belki 1-2 haftada daha kötü olacak ama 3 haftadan sonra geçmeye başlıyor.

  İyileşmeyi nası anlarım ?
  İyileşmeyi şöyle anlarsınız ufakta olsa yüzde hareket başlar. Ve en iyi anlaşılma yöntemi sanki kulak zarınız patlayacak gibi olur ama öyle bişi değil oradan geliyor zaten ordaki damar tıkalı . o damar açıldıkta kan basınc yapıyor oda ağrı yapıyor.

  benim moralim yüksek şuan hala yüz felciyim tam 3. haftam ve geçmeye başladı şükür olsun.

  Dediğim gibi geçer deyipte doktora gitmemezlik yapmayın. Devlet ücretsiz tedavi yapıyor. Ücretsiz seans yapıyor.Benim zamanım yok demeyin en güzel giysiniz cildinizdir. günde yarım saat elektro terapi oluyor ve acısı sancısı yok sanki biri eliyle kaşınızı kaldırmış yanağınızdan makas almış gibi oluyor .

  KORKMAYIN 🙂

  Selametle…

  1. arif dedi ki:

   nihat kardeş Allah razı olsun. Ben ikinci kez yüz felci geciriyorum yazın çok güzel ve iyi moral oldu 25 gün oldu fazla bir gelişme yok hayırlısı şifa Cenabı haktan hayırlı akşamlar.

  2. murat dedi ki:

   ben Belcikadan Murat (yasim 36),
   oncelikle yaziniz icin tesekkur , cok morel oldu,
   Hic bir agrim hastaligim olmadan,
   1 hafta once benim basimdan gecti, hemen doktora , ordan norologa gittim,
   kan testi yaptilar, nedeni bilinmiyen ,intihap,kene isirigi, ceryanda kalma vesyre…
   su an elekto tedavi goruyorum 2 gundur ,sanki dudak ve yanakta hafiften titresimler oluruyo ansizim,
   yalniz goz’u korumak lazim ,kuruya biliyo

   1. murat dedi ki:

    selam arkadaslar,
    13 gun oldu , elektroterapi ,iaclar,vitamin B ,… derken,
    su an sol yanak,dudak ,goz,kas,burun yuzde 50 oynuyo ,islik calabiliyorum….
    dunyalar benim oldu,allama bin sukur ,
    herkese bol sifalar arkadaslar
    kesin elektro tedavi yaptirin ,cok faydalidir
    gunde 15 dak yeterlidir

  3. tulay dedi ki:

   Allah razi olsun icimi rahatlattin sabah kalktigimda sol tarafim uyusuktu bir kac gundurde kulagim agriyordu hemen doktora gittim kortizon ilaclari ve diyet listesi verdi tedavi suresince yemem gerekenler yaziyordu neden ben diye cok agladim insallah iyilesirim belirti kalir diye korkuyorum sizede gecmis olsun

   1. murat dedi ki:

    selam arkadaslar ,

    su an tam 28 gun oldu, yuzde 70 oranda duzeldi, gulunce sol tarafta az bir fark var ,kaslar iyi fark yok ,18 gun elektro therapi ye gittim ,gunde 15 dak, bun,u kesin yapin ,cok faydalidir,

    Allaha sukur

   2. leyla dedi ki:

    aynı durum benimde başıma geldi yaklasık1 haftadır sol tarafımı hissetmiyorum.ben kortizon ilaçlarına 4 er tane ile başladım.Çünkü 4.5 aylık ikiz hamileyim bebeklerime zarar verir diyede çok korkuyorum.yüz felcinin bütün belirtileri bende de var ,ağzımı açamiyorum yemek yerken çok zorlanıyorum kasımı ve gözümü hareket ettiremiyorum. henüz bir gelişme yok inşallah Allah şifasını verir.hepinize geçmiş olsun.

 2. pierre dedi ki:

  yaklaşık 4 gün önce boynumda ağrı vardı.boynumdaki ağrı geçti.bu seferde 2 gün önce tat alma duyumda değişiklik oldu.sağ gözümü hareket ettirememeye başladım.ağzımla suyu tam çalkalayamıyordum.ağzımın sağ tarafını tam hareket etirememekle beraber konuşmada güçlükler çekiyordum.bu durumda ister istemez panikledim.hemencecik göz mütehassını aradım.zorlada olsa bir randevu ayarladım.doktor bana yüz felci geçiriyorsun dedi.gözlerin kurumasın dedi.gözüm için bir jel verdi yatarkende göz pediyle gözlerini kapat dedi.ardından kbb ye göründüm.bana kortizon tedavisi başladı.inşallah hiçbirşeyim kalmaz.merakla gidişatı bekliyorum.allah herkesin yardımcısı olsun.buradan gelişmeleri yazalım.

 3. murat dedi ki:

  slm arkadaşlar bu benim 4 üncü kez yüz felci geçirmem en son geçirdiğim yüz felci biraz kaldı sağ tarafta hareket var ama 1 ay oldu daha geliştiğini göremiyorum allaha şükür ediyorum bunada ama inşallah geçer zamanla geçeceğini söylüyor doktor bey herkese keçmiş olsun

  1. Mevlüt dedi ki:

   Slm kardeşim ne oldu gectimi hastalığın duzele bildinmi acil cevap bekliyorum

 4. harun yılmaz dedi ki:

  bundan 8 yıl önce yüz felci geçirdim bu gün geçer yarın geçer derken denemedigim yol kalmadı.kulagımda bir doluluk hissediyordum bütün kbb uzmanları beni kovuyordu birşey yok diye.Cerrah Paşa tıp fakulteside kolesteatom tanısı konuldu yeni farkına varıldı ama tehlikeli bir bölgede diye takip edilecek denildi.duyma testlerinde solda küçük işitme sorunları var.sol temporal kemik
  petroz parçası medial bölüme yerleşimli kemikte ekspansiyon Ve yer yer
  bütünlük kaybı oluşturan disfuzyon kısıtlıgi gösteren sol internal
  akustik kanalda kemik bütünlüğünü bozan Ve ica yı çevreleyen Tüm
  sekanslarda hiperintens kolesterol granulomu ile uyumlu görünüm
  mevcuttur lezyon boyutu 31*19 mm olup ica ön duvarına uyandığı ancak
  ön duvarla ilişkisi olmadığı saplanmıştır.hocam söylenen yüz siniri
  ile Şah damarı arasında olduğu Kolesteatomun.bu konuyla alakalı yüzüm düzelir mi duyumu kaybetmeden amalyatla kolesteatom tedavisi yapılabilir mi.

 5. birkan dedi ki:

  benimde 2 gun önce basıma geldi yüz felci tek gözüm tam kapanmıyor ıslık çalamıyorum dudakta gülerken konusurken kayma var.mr sonucu yüz felci olduğumu söyledi dr.
  ilaca başladık malum kortizon günde 4 tane
  bakalım geçicekmi

  1. doktorbey dedi ki:

   Merhaba Birkan, öncelikle geçmiş olsun. Tedaviniz ve hastalığınızın aşamalarını bizimle paylaşırsanız mutlu oluruz.

   1. birkan dedi ki:

    hastalığa yakalandığım gün ilaç tedavisine başladım.Ayrıca sakız çiğnemek, yüze sıcak uygulamak, masaj ve kaş göz egzerszileri yaptım.Dışarı çıkmak zorundaysanız mutlaka bere ve atkı takın.iyi beslenmek lazım.17.günde nerdeyse tamamen iyileştim.dudakta çok hafif kayma var oda bir kaç güne kadar düzelir

 6. sinan dedi ki:

  selam arkadaslar benimde kulagimin arkasi agridi iki üc gün sonra sol yüzüm hareket etmemeye basladi hemen doktora gittim yüz felci dedi bütün tesler temiz cikti yanliz simdi ilac aliyorum doktor dedi 3- 4 haftaya gececek dedi insan üzülüyor ama elden bir sey gelmiyor göbekden igne yapiyorum insan ister istemez korkuyor bir hafta oldu yavas yavas yüzümü oynatabiliyorum simdi burda sorum cabuk iyilesmesi icin ne yapmaliyim bir daha olmamasi icin ne önlem almaliyim birde eski sagligima kavusabilirmiyim bilgisi olan arkadas paylasirsa sevinirim saygilar

 7. birkan dedi ki:

  17 günde tamamen düzeldi diyebilirim.hastalığa yakalanır yakalanmaz ilaç tedavisi çok önemli.gerekli egzersizleri internetten araştırın yapın.yavaş yavaş geçiyor

 8. gulderen dedi ki:

  bende 3 gün önce kalktım ve yüzümün yarısında uğuşukluk var ama kortizon hapı vermediler yüzümde ve gözüm dahil. hiç bi oanormallik yok ama uğuşukluk var.mr çekildim bişey yok dendi ilaç verdiler bi işe yaramıyor gibi ama,inşallah iyi olurum hepinize geçmiş olsun

 9. yılmaz gümüş dedi ki:

  Bende 2002 senesinde yüz felci gecirenlerdenim şuanda 48 yaşındayım 30 senedir sag tarafımda yemek yerken hafif sulanma cekilen resimlerde gülerken sag tarafın tam gülmemesi gibi fakat sizi tanımayan biri bunu fark edemez ben buna şükür diyorum 30 sene önceki tedaviden sonrada hic bir tedavi olmadım herkeze gecmiş olsun

 10. harun dedi ki:

  ara arkadasım ALLAHIN izni ile caresi var çok sonuç aldık 5395982082

 11. GÜLNUR BIYIK dedi ki:

  Ben 1958 doğumlu 55 yasında bir hanımım 3 ocak 2014 de bende yüz felci geçiriyorum olmadan 2 gün önce belimde sol tarafımda bacak kasılması ile ağrı başladı Ve sol elimin 3 parmağı serçe yüzük ve orta parmağım uyuşuktu hatta işaret parmağımın yarışı bile uyuşuktu. o gün diş DR una gittik dişimi doldurttum 5 dakikada doldurdu iğne falan yapmadı biraz oydu dişimi beyaz bir dolguyla doldurdu. Ertesi günü kalktım kahvaltıda çay içerken çayı içemiyorum ağzım dan çay akıyor .Hemen kalktık HASTEHANEYE GİTTİK D R muayene etti tomografi çekildi beynimde bir şey olmadığı çok hafif geçirdiğimi söylediler. DR bir iğne yaptırdı kalçadan . Pazartesi NOROLOJİ DR una gelmem söylendi ama çok hafif geçirdiğim söylendi ağzım bile yamulmamıştı .2 saat sonra yamulma başladı panikledim tekrar acile gittim .DR NOROLOJİ DR unu aradı .O HERHALDE TELEFONDA BAZI İLAÇLAR VERMİŞ o ilaçları iki ayrı ilacı kelebek iğne den yaptılar ertesi günü pazar öğlende saat 12 de hastaneye gelip o ilaçları tekrar yaptırmamı söylediler. Ama iğneleri vurdurttum eve geldim dudağım yamulmaya başladı.
  Bakalım pazartesi nöroloji DR um ne diyecek gelişmeleri sizlere bildiririm. ALLAHIM HERKESE ACİL ŞİFALAR VERSİN AMİNN.

 12. adana01 dedi ki:

  merhaba öncelikle bütün hastalara şifa bulmalarını ümit ediyorum. yüz felcini bende yaşadım ve muhtemelen en ağır haliyle.. fakat sizi temin ederim arkadaşlar hiçbir şey azim umut ve inancın karşısında duramıyor. ilk bir hafta gitmediğim hastane doktor kalmamıştı neredeyse adana da. kortizon ilaçlarına başladım kendi kendime yüz egzersizleri vs. ama hiç bir şey moralin yerini tutmuyor. bu durumdayken morali ve neşeli olabilmek çok zor fakat insanın en çok ihtiyaç duyduğu vakit bu vakit. bana kalırsa moralinizi yüksek tutmakla mücadele etmek bu hastalıkla mücadele etmek demekle eşdeğerdir. hastalık başladıktan 2 ay sonra çok şükür YARADANA iyileştim. ben kortizon ilaçları haricinde bişey kullanmadım ve birde sakız 😉 arkadaşlar moralinizi yüksek tutun İNŞALLAH iyileşiceksiniz.. sürekli ve sürekli gülümsemeye çalışın ALLAH yardımcınız olsun

 13. veysel dedi ki:

  merhabalar herkese .. ben yuz felcını 7 8 yıl once gecrdm ama o zamanlar farkına varamadm bunun yuz felcı oldgunu bıle bılmıyordum herneyse bugun doktora gıttım ve bana kucukken bunu gecrdgımı ve yuz felcnn zamanla gectgnı ama bende kalıcı olark kaldgnı bunun ve bır tedavısı olmadıgını soyledım kendmı cok kotu hıssedyrm henuz yasm 22 ınan pıskolojık olarak bunalmdayım unıversteye gdyrm sınavlarıma bıle calısamıorm bu moralle artık lutfen bır tedavısı yokmu bu sekılde durumu olan varmı? allah herkese acil şifalar versın umarm kımsenn basına gelmez ….

 14. elif dedi ki:

  Benimde7 günüm ilk gün acile gittim yüz felci dediler iğne vurdular pazartesi nöroloji doktoruna git dediler norolaji doktoru sadece gözünü kaldir gül dedi kortizonlu ilaç yazdi 9 gün sonra gel dedi bu kadar fakat ben internetten arastirdim sakiz çiğnemek iyi geliyormuş hastaneden geldiğim günü aksami agzimda bariz düzelme oldu daha ilaclari kullanmadan( tek gözüm kapanmiyor dudagim tamamen yamulmustu babam gördü ne göz kirpiyon Kizim dedi bende onları uzmemek için disimde problem var o sisti dedim kimsenin haberi yok yani) daha sonra ilaçla birlikte yüz egzersizleri yapmaya basladim yüzüme ardic yagiyla ovuyorum ovduktan sonra bir parca yun koyuyorum üstüne onun ustunede sicak su torbasi koyuyorum aksama kadar belirli aralıklarla uyguluyorum bu arada allahima bolca dua ediyorum beni unutmayip bana bu hastaligi verdiği için çünkü allah sevdiği kullarina sikintilar verirmiş diye duymuştum benimde hic sikintim yoktu beni unuttu diye uzuluyordum çok şükür unutmamis vede yüz felci için dualar okuyorum. İlk basta bunları bir kagida yazip üstümde tasiyorum Subhaneke la ilme lena illa ma allemtena inneke entel alimul hakim fessebbih bi hamdi rabbike ve nukaddisu leke bi rahmetike ya erhamerrahimin birde 21 yada 111 defa besmelei serif yazip ustumde tasiyorum 21 ayetel kursu. 72 fatiha. Hasr suresinin son ayetleri 1 kere. 1 kere yasin 17 ser kere ihlas.felak.nas okuyup üzerime ve suya okudum o sudan içtim ve yüzümü yikadim buna 3 gün devam ettim şimdide 7 gün 70 defa fatihaya basladim zemzem suyuyla yikiyorum yuzumu birde 10 gr biberiyeyi bir bardak sicak suda 10 dakika demliyoruz gunde 2 yada 3 defa iciyorum ben rabbine inanıyorum geçecek inşallah derdi veren o dermanida veren o olacak birde moral belki kimseye soylemememde iyi oldu gelecekler aileler tuh vah uzulecekler babamda kalp var kayinvalidemde tansiyon var illaki uzulecekler bende onları uzdugum için uzulecem simdi moralin iyi şükür evden disari cikmiyorum onlarla da telefonla görüşüyorum iyiyim allahima şükürler olsun bugün komsum geldi ve fark etmedi bende söylemedim geçecek inşallah arkadaşlar allah hepimize tez zamanda şifa versin birbirimiz için dua edelim birde unutmadan 50 gr ilik suyun içine 3 avuç lavanta koydum 48 saat sonra suzup yüzüme surecem insallah. Egzersizler de sunlari yapıyorum dudaklar kapali iken agiz büzülür dudaklari açarken aciz büzülür altcene ile üst çene örtülür yanaklar içeri çekilir gözler kapalı agiz iyice acilir dişler gösterilir üst dudak alt dudagin üstüne çekilir dudaklar bir yere uflermiscesine büzülür yanaklar sisirilir ve gözler kapali hava sağa sola itilir. İslik calinir aciz önce büyük o olacok şekilde sonra yavaş küçük o ya doğru küçültülür gözler kapanir acilir goz kapatilir ve rahatsız olan göz ovalanir gözleri sikica yummak gözler sağa sola dondurulur. Burun kaldirilir burun delikleri büyütülür. Burun sağa sola oynatilir. Alin kaldirilir. Alin kal dirilir ne nafiz acilir alin sağa sola gözler acikken oynatilir bunlarin hepsini internetten buldum doğruluğunu bilmiyorum ama uyguluyorum sizede uygulayin diyemem bana iyi gelen baskasina iyi gelmeyebilir hepiniz saglikli olun insallah

 15. elif dedi ki:

  Veysel kardeşim öncelikle geçmiş olsun birde bio enerjiyi dene istersen ben gidemedim şehir dişinda olduğu için ve maddiyatta gerekiyordu maddiyatim iyi olsaydi hic terettut etmeden ilaç kullanmadan giderdim kenan sever diye bakin internetten tel var orda arayip sorun yardimci olup olmayacagini

 16. elif dedi ki:

  Arkadaşlar birde bugün sabah işlik çalmaya basladim islik calabilmeninde bir nimet oldugunu anladim ALLAHA SUKURLER OLSUN ki bu nimeti geri verdi rabbim

 17. aliihsan tunc dedi ki:

  londradan yaziyorum
  Bende 3 gun oldu yuz felci oldum anladigim an hastaneye gittim yuz felci oldugumu soylediler simdi steroil ilac verdiler bana gunde bi orta bardak suya 12 taneden basladim
  ilk besgun boyle gidecek daha sonra gunde 10,8,6,4,2 devam edip sona erecek sadece kasimi oynatiyorum {sol tarafimdan oldum} doktor iyilesecegimi soyluyor sakiz cigniyorum birde sicak havlu presi uyguluyorum .insallah bu hastaliga yakalanmis tum insanlarla birlikte bende iyilesirim ….iyilesirsem buradan size duyuracagim insallah LUTFEN UMUDUMUZU KAYBETMEYELIM ALLAHA DUA EDELIM AMA DOKTORUMUZADA GUVENELIM…….

 18. derya dedi ki:

  Arkadaşlr bu hastalığı bende başımdan atlattim çok şükür tam iki ay oldu iyileşiyorum. Ilk üç hafta benim için çok zordu hiç bi gelisme yoktu.üc haftadan sonra düzelmeye başladım. Su anda sadece gülerken felçli olan tarafımdaki gözüm öbürüne göre gülerken daha büyük görünüyo. İnşallah Allahın izniyle oda geçecek. Sizde kafanızı pek takmayin diyorum ama olmuyo biliyorum Sabır edin arkadaslar duzeliyosunuZ.

 19. semihd88 dedi ki:

  beninde 15.günüm dün itibariyle ıslık çalmaya başladım ama iyişme oranı şuan %70 den fazla deil kulağımda herhangi bi ağrıma hiç olmadı hatırlmıyorm bi gündüz saatlerinde oldu yemek yerken farkettim moral olarak dibe vurdugum günlerde oldu ama şimdi biraz toparlardım şifa Allahdan bekliyoruz cümleten gecmiş olsunn.

 20. semihd88 dedi ki:

  bu hastalığa yakalananlara moral olsun diye yazıyorum.18. günüm kaslar % 90-95 geldi iyileşme baştan hiç iyileşmeyecekmış gibiydi ama iyileşiyor

  1. aydın dedi ki:

   semih bey mrb ne tür ilaçlar kullandınız fizik tedavi gördünüzmü, emg cektirdinizmi dışarı hiç cıktınızmı sıcak tutmak faydalımı sapka bere kullandınızmı bildiğiniz bir şeyler varsa paylaşırsanız sevinirim geçmiş olsun .

 21. aydın dedi ki:

  mrb arkadaşlar ben 09/02/2014 de yakalandım hastalığa saat 15:00 de idi ama fark etmedim sonra saat 23:00 de acile gittim ve bir iğne yaptılar kbb dr bana hemen kortizon hapı verdi 21 gün boyunca 3 er gün arayla günde 4 ile başladım yarım yarım eksilterek devam ettim ve şuanda günde 1,5 düştüm Rabbime şükürler olsun ilk günkü gibi değil iyileşme görülüyor ama insan ister istemez sitrese giriyor tam olarak ne zaman iyileşecek bilmiyorum ama şimdilik sadece sağ üst dudağım ile sağ gözümü tam kapayamıyorum birde sağ kaşımı daha eskisi kadar hiç oynatamıyorum sizce tam olarak ne zaman iyileşiyor herkeze acil geçmiş olsun Rabbim acil şifalar versin.

 22. ... dedi ki:

  16 yaşındayım sağ tarafımdan yüz felci geçiriyorum 15 gün boyunca prednol ve vitamın kullandım ama geçmedi fizik tedaviye başladım fizik tedavinin 12. günüydü ilk güne göre sağ kaşımı daha iyi oynatıyorum ve ağzımı çalkalarken dışarı su kaçmıyo fakat sağ gözümü tam yumamıyorum bir de sağ üst dudağım hareketsiz çok üzülüyorum stresli bi dönemdeyken geçirdim yüz felcini acaba geçer mi? Lütfen birbirimize dua edelim müminin mümine duası kabul olur

  1. doktorbey dedi ki:

   Merhaba, geçmiş olsun. İyi dilekleriniz için herkes adına teşekkür ediyorum. Umarım en kısa sürede normal sağlığınıza kavuşursunuz.

   1. Fatma dedi ki:

    Gecermi aceba

 23. Umut dedi ki:

  28 Şubat 2014. De akşam maçı izledim yatmadan önce dişimi fırçalamak istediğimde suyu ağzımda tutamadığımı fark ettim önemsemedim,ertesi gün sabah gözlerim o kadar çok sulanmaya başladı ki bi anlam veremedim ama akşam saatlerine doğru yüzümün kaymaya başladığını hissettim eve geldim baktım durum kötü hastaneye gittiğimde yüz felci olduğunu KBB ye acilden gönderdiler,Doktor gördü ve yüz felci dedi sonra kortizonlu haplar verdi azaltarak bi plan yaptı yanına mide koruyucu verdi, 07 Mart da Emg çekildim doktor 10 Mart da 2. Emg yi çekmeleri gerektiğini söylediler,yukarıda ki arkadaslar gibi yazamadım ancak sonucları hemen yazıcam.

  1. umut dedi ki:

   Emg sonuclarimda %55 %60 oraninda hasar oldugu görüldü. Ancak doktor iyileşme sürecinde olduğunu belirtti ve bundan sonrasi zaman olacağını söyledi. Prednol artik günde bir içiyorum, doktora sormadım iz kalacak mi yoksa tamamen gecermi diye ama biliyorum ki onlarında yapacağı bişey yok hersey allahtan tek tessellim yukaridaki yorumlarda iz kalmadan gecti demeleri en büyük tedavi bence dua ve egzersizler .

 24. mamidost dedi ki:

  Merhaba ben sabah iyandigimda bi uyusma vardi lakin cok umursamadim. Bir kac saat sonra artik suratimi his edmiyordum bu gid gidece artinca doktora gittim yuz felci geciriyormusum. Kortizon basladi… sizce neler yapmaliyim yuz hareketleri verdi… neler yemeli neler yememeli. Dikkat etmm gerekenler neler. Sigara icsem ne olur… tarih 11.04.2014

 25. fatma dedi ki:

  Arkadaşlar merhaba benim yüz felcinde 78.gunum nasıl geçecek ne yapıcam bilmiyorum doktorum yanlış ilaç vermesi sonucu 15 günüm gitti ardından doktor değiştirdim doktorum %100 felçlisin dediği an başımdan aşağı kaynar sular döküldü hemen ilaçlarımı değiştirdi deltacortil günde 15 den düşerek 20 gün kullandım b12 antıboyotık ağrılarım içim. Ve adını hatırlamadığım bır çok ilaç. Dikkat etmem gereken felçli tarafa sıcak pansuman yapmam sakız çiğneme ağlamamak üzülmemek dus sonrası dışarı hatta balkon bole yasak denildi. Bi de şu fizik tedavi var 30 seans gittim hiç Bi faydası olmadı. Ilaclar kortızonlu olduğu için şeker ve tuz da yasaklar arasındaydı. Halen tedavideyim doktorum zaman alacagını söyledi iyileşme umudumu hiç Bi an yitirmedim. Ve biliyorum ki Bi an önce iyileşip yarım kalan üniversite egitimimi tamamlicam. Su da Bi gerçek herkes bilgili olduğu için doktor koltuğunda oturmuyor bilmiyorum demek bu kadar zor olmamalı ki karşındaki 20 yaşında Bi genç ise.

 26. ela dedi ki:

  hayırlı günler
  ben romotoitakrid hastasıyım .kortizon haftalık 6 tane kortizon hapı kullanıyorum ….doktorum bana bunun yanında prednol yazdı birde kan hapı ….ben bu ilaçları düzenli kullanırken depresyona girdim ….kendimi tanıyamaz hale geldim …eşimle severek evlendik .prednol kullanımından sonra eşimi düşman gibi görüyordum ….hastaneye yattım …hastanede doktoruma bu ilacın yan etkisi varmı diye sordum
  ağrı kesicilerin yan etkisi insan sağlığında iki katı olduğunu öğrendim…prednolu kendi isteğimle bıraktım doktorum yazıyor ama ben kullanmıyordum…sadece benim için önemli olan o haftalık hapımı atıyordum…en sonunda doktorum kotrole gittiğimde çok çok iyisin diyordu….bu durumu doktoruma anlattım ….şimdi evimde bütün işlerimi yapabiliyorum eşim emekli oldu tam rahat edeceğiz derken..eşim 2 ay önce yüz felci geçirdi

  allahdan erken fark edip doktora gittik..
  doktor eşime vitamin ve prednol önerdi .sık sık sakız çiğnemesi gerektiğinide söyledi..lakin prednolu sabah 5 akşam beş atmasınıda önerdi ….benim endişelerim vardı ama doktor önerdi diye bişey diyemiyordum…eşimin yüz felci geçti ama aynı ben gibi eşim depresyone girdi ve intihar düşüncelerine kapıldı …bu seferde pisikoloji doktoruna gittik ..ve uyku ilaçları yeşil reçete ilaçlarıyla tanıştı ….ben eşimin bu duruma düşmesine iki ayda nasıl olur diye anlam veremiyordum….biz mutluyduk onun depresyona girecek hiç bir şeyi yoktu taş gibi adam nasıl olurda bir hap yuzünden bu hale gelebilir dedim …ama bu prednol benim 5 senemi mahvetmişti….siz siz olun her hapı doktor önersede yan etkilerini mutlaka sorun öğle kullanın….herkese allah acil şifalar versin…..saygılar

 27. alime dedi ki:

  Arkadaslar ben iki defa gecirdim en sonuncusu kasim ayinda ve bir Ay surdu ilac igne fizik tedavi hepsinden gectim ama en onemlisi egzersizler surekli sakiz ve balon sisirmeye calisin geciyo kalici olmuyo

  1. asmin dedi ki:

   ben de 20 gün önce yüz felci geçirdim ve hamileliğimin 32.haftasında ama hala bir düzelme yok bir ay sonra doğum var gözüm kapanmıyor ağzım gülerken sağa kayıyor ve her şeyden önemlisi bebeğim için alışveriş bile yapmaya çıkamıyorum doktorum prednol verdi 10 gün kullandım ama dün kontrole gittiğimde o da ilaç vermesek bile geçecek zamana bırak sabırlı ol ama en az günde 3 defa masaj ve yüz-mimik hareketleri yap kasları tembelleştirme dedi gönderdi.

 28. Umut dedi ki:

  Herkeze Merhaba ;
  Ben şuanda 33 yaşıma girdim ve 13 Aylıkken kısmi Yüz felci geçirdim.Görüntü olarak bakıldığı zaman Sağ gözüm daha büyük olduğu görünmekte ,çünkü kaşımı ve göz kapağımı kapatamıyorum.
  Aradan geçen bunca yıldan sonra sizce herhangi bir tedavinin etkisi olur mu ?
  Samimi olmak gerekirse olacağını sanmıyorum.
  Benim sizden ricam Plastik görsel olarak bakıldığı zaman gözlerimin aynı simetride olması zaten bunun haricinde herhangi bir şikayetimde yok.Islıkta çalabiliyorum , görme husundada bir problemim bulunmamakta.Dediğim gibi tek sorunum görsellikte.
  Bildiğiniz,tanıdığınız yada inandığınız bir Plastik Cerrahi var mı ?
  Haseki hastanesine gittim geçen hafta alt göz kapağını kesip küçültürüz dedi Fakat sonuçta Devlet hastanesi ve konuda çok mühim , en nihatinde bundan sonraki yaşantınızı bile etkiliyebilir.
  Allah herkeze acil şifalar versin.
  En önemli servetimiz sağlığımızdır kıymetini bilelim.
  Saygılarımla,

 29. Fatma dedi ki:

  Merhaba ben iki gun once sag tarafimdan yuz felci gecirdim 33yasindayim alaha sukrediyorum cok ama cok zor uzuluyorum benimki dilimde uyusukluk oldu ertesi gun kalktim yuzumu yikarken fark ettim doktora gittim beyin tomografi cekti belimden su aldi temiz cikti beni eve gonderdi bana dua edin lutven Allah cocuklarimizin yuzune baksin onlar agliyor ben agliyorum insallah gecer

 30. ayşenur dedi ki:

  Öncelikle herkese acil şifalar…
  Annem 3 gün önce yüz felci geçirdı ve bahsettiğnz tüm belirtler var kortızon ilacna başladı ilk 3 GN 5 snra 4 ve daha snra 3 tane olmak üzere sizce ne yapmam lazim daha yaşam 17 ve yüzünde hasar kalirmiii 🙁 buna yardmci olur musunuz ?

  1. Fatma dedi ki:

   Gecmis olsun dua edelim inşallah kısa süreli olur sıcak su termusu biraz rahatlatiyor

 31. ayşenur dedi ki:

  Elektro terapi tedavisinden faydalanmak için herhangi bir sağlık kuruluşna bağlinolmak zorunlu mudur ?

 32. authoritative utterance dedi ki:

  It’s wonderful to have you on our side, haha!

 33. Tuncay dedi ki:

  Yüzümün sol tarafını tek taraflı oynatamıyorum. Sol taraftaki gözümü tek taraflı kapaltamıyorum bunun tedavisi olur mu hangi hastalık bölümüne gitmeliyim.

Yorum Yaz