Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Yaz Nezlesi Nedir? Nasıl Geçer?

NEDİR?

Yaz nezlesi ya da saman nezlesi olarak bilinen bu hastalığın tıp dilindeki adı alerjik rinit’tir. Yaz nezlesi diğer gribal enfeksiyonlara neden olan virüslerin oluşturduğu bir hastalık değildir. Yaz aylarında havada bulunan alerjik maddelerin neden olduğu hastalıktır.

NASIL OLUŞUR?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi yaz nezlesine havada bulunan alerjik maddeler neden olurlar. Bu alerjik maddeler hayvanlardan ya da bitkilerden gelebilir. İnsan vücuduna yabancı olan bu maddeler ağız, burun yada göz yoluyla içeri girerler. İçeride bu yabancı maddelerin girmesine engel olacak reaksiyonlar meydana gelir. Aşırı hassas bünyelerde alerjik maddelere karşı konulamaz ve yaz nezlesi gibi rahatsızlıklar yaşanır.

Yaz nezlesinin en büyük etkenini özel bir başlık altında sizlere anlatmak istiyorum:

POLEN

Polenler yılın her ayında görülebilecek alerjenlerdir. Her ay farklı bitkilerden polenler yayılarak alerjik maddelere insanları maruz bırakırlar. Temmuz ve ağustos aylarından yola çıkarak hangi bitkilerden polenlere maruz kaldığımızı anlatacağım.

Temmuz- Ağustos-Eylül: Kuzu kulağı, arpa, çavdar, mısır, kocayemiş, ıhlamur, akasya, süpürgelik, papatyagiller, çam, orman gülü, kereviz, baldıran otu, yulaf, buğday, ısırgangiller, pirinç, sinir otu, dereotu.

Ekim-Kasım: Ardıç , selvi, mazı,  kocayemiş, sedir, süpürgelik, papatyagiller, orman gülü sık görülen alerjenlerdir.

Ocak-Şubat-Mart: Ardıç, fındık, mazı, kavak, selvi, dişbudak, kocayemiş, kızılağaç, süpürgelik, orman gülü.

Nisan-Mayıs-Haziran: Selvi, ardıç, fındık, mazı, dut, meşe, zeytin, çam, diş budak, atkestanesi, kocayemiş, süpürgelik, orman gülü, ısırgangiller, buğday, arpa, mısır, yulaf, çavdar, pirinç, havuç, baldıran otu, kereviz, dere otu, sinir otu, kuzu kulağı, çayır otu.

ÖNLEMİ NEDİR? NASIL GEÇER?

Alerjen maddelerden uzakta bir hayat yaşanmalıdır. Bu da genel geçer bir olanak olamadığından kendimizce tedbirler alabiliriz.

  • Havalandırması olanlar ayda bir hava filtrelerini değiştirmeli ya da temizletmeli
  • Yün battaniye, yün kıyafet, yün ya da kuştüyü yastık tercih edilmemeli. Bunların yerine sentetik olanlar kullanılmalıdır
  • Ev temizlerken ya da tozlu bir ortamda iseniz maske kullanın
  • Kapı ve pencerelerinizi özellikle ağır polen zamanlarında kapalı tutmaya özen gösterin
  • Yatarken başınızı yüksek tutun

İlerleyen yaz nezlesinde doktora başvurulmalıdır. Muayene sonrasında doktorunuzun önerdiği ilaçları düzenli kullanarak sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz