Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Vücut Geliştirmek İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Çekici bir görünüşe sahip olmak, günümüzde her insanın arzusu. Vücut geliştirme, sporunda kasların gelişmesi ve daha çekici bir görünüme sahip olması için yapılan bir spordur. Vücut geliştirmenin anlamı, kas oranını arttırıp yağ oranını azaltmaktır. Vücut geliştirmenin asıl amacı devasa kütle kazanımı değil, göze hoş gelecek boy ve kilo oranını yakalayıp fiziksel performansı arttırmaktır. Bu sporu yaparken egzersiz tekniklerinin önemli olduğu kadar beslenme ve dinlenme de çok önemli bir yer tutar. Yeterince sağlıklı bir kas gelişimi için beslenmeye de çok dikkat edilmelidir.

Kas gelişimi için temel besin proteindir. Ancak yaygın kanının aksine sadece protein kas gelişimi için yeterli değildir. Vücudunuzun protein dışında diğer besinlere de oldukça fazla ihtiyacı vardır.  Alınması gereken karbonhidrat, yağ ve protein oranlarının vücut gelişiminize çok büyük oranda katkısı vardır.

Karbonhidratlar, enerji veren besinlerdir. Antrenman öncesi karbonhidrat türü besinlerin alınması enerjinin yüksek tutulması için önemlidir. Antrenman sonrasında da vücudun protein ihtiyacını hızlı bir şekilde karşılayacak besinler alınması gerekmektedir. Vücut geliştirme sporunu yapan bir kişinin alması gereken protein miktarı kilogram başına 1,5-2 gram protein ve 2-2,5 gram karbonhidrattır. Ülkemizdeki yemek alışkanlığına bakıldığında sıradan bir menü ile bu ihtiyaç karşılanamamaktadır. Vücut geliştirme sporunu yapan kişi kendi ihtiyaçları doğrultusunda protein içeren özellikle hayvansal besinlerden protein ihtiyacını karşılamalıdır. Yetersiz olduğu düşünülen durumlarda supplement (ek besin) desteği de alınabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz