Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Vücut Geliştirenler İçin Beslenme Önerileri

Vücut geliştirmede egzersiz ve dinlenme ne kadar önemliyse beslenme de o kadar önemlidir. Egzersizleri kusursuz yapan bir sporcu, iyi dinlenmediğinde ve yeterli beslenmediği durumda kas kaybı yaşaması kaçınılmazdır. Vücut geliştirme ile uğraşan bir kişi, normal insanlara göre daha zengin beslenmeye ihtiyaç duyar.

Vücudun üretemediği amino asitler ve yağ asitleri dışarıdan almaya mahkum olduğumuz besin gruplarıdır. Vücut geliştiren kişiler, genel anlamda protein bakımından zengin besinlerle beslenmelidir. Bunlara tavuk yumurtası, yağsız ve kemiksiz tavuk göğsü, beyaz balık, yağsız kırmızı et örnek gösterilebilir. Elbette yalnızca hayvansal besinlerle beslenmek vücut gelişimi için yeterli olmayacaktır. Öğünlerde sebze tüketilmesi de son derece gereklidir. Günde iki porsiyon meyve tüketilmesi de önerilmektedir.

Vücuttaki insulin hormonunu etkileyen karbonhidrat grubu besinlerin en çok sabah kahvaltı ile birlikte ve antrenman sonrası tüketilmesi önerilir. Bu iki zaman dilimi vücudun sindirime en çok ihtiyacı olduğu zamanlardır.

Vücut geliştirme ile ilgilenen kişilerin en 5 öğün yemek yemesi önerilir. Her öğünde protein olmazsa olmazdır. Karbonhidratlar ise tüketilirken dikkatli olunması gereken gruptadır. Vücuda enerji sağlanması bakımından gerekli olan karbonhidratlar, çok tüketildiği zaman ise yağ olarak vücutta depolanmaya müsaittir. Yulaf gibi lif içeren karbonhidratların tüketilmesi vücut geliştiren kişilerin daha sağlıklı olmalarına yardımcı olacaktır. Güzel bir örnek vermek gerekirse kahvaltılarda yulaf ezmesi ve kuru üzüm karıştırarak tüketmeniz son derece besleyici bir kahvaltı öğünü geçirmeniz anlamına gelecektir. Aynı şekilde egzersiz sırasında oluşacak enerji ihtiyacını karşılamak için lif bakımından zengin karbonhidratları tüketmelisiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ferhat dedi ki:

    Merhaba doktor bey …
    Benim sorunum biraz farkli burnum surekli tikali ama bir kac gun sol tarafi bir kac gun sag tarafi tiklali hic doktorada gitmedim .. Tıkali derken tamamiylen tikali olmuyor diger tarafa gore daha az nefes aliyorum. Bunun sebebi ne olabilir acaba?

Yorum Yaz