Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Uyuşturucu Maddelerin Zararları

Uyuşturucu maddeler, insanlara hem fiziksel hem de psikolojik olarak zarar veren belki de en tehlikeli maddelerin başında gelir. Kullanan kişide kısa süre içinde bağımlılık yaratan bu maddeler, kullanan kişileri ölüme kadar götürmektedir. Günümüzde birçok devlet, uyuşturucu kullanımı ve ticaretiyle çok sıkı şekilde mücadele etmektedir.

Uyuşturucu Bağımlılığı…

Uyuşturucu bağımlılığını en basit şekilde bir kişinin kendisine zarar verme pahasına bir maddeyi kullanmaya devam etmesi iradesine hâkim olamaması ve kullandığı maddenin dozajını arttırması şeklinde açıklayabiliriz. Uyuşturucu madde bağımlılığı, çoğunlukla sağlam iradeye sahip olmayan insanlarda görülür. Aynı zamanda aile içi sorunlar, ekonomik problemler veya sosyal ilişkilerdeki sorunlar kişileri madde bağımlılığına sürükleyebilen diğer sebeplerdir.

Madde bağımlıları, sadece kendilerine değil, aynı zamanda toplum içindeki diğer bireylere de zarar verebilir. Yapılan bazı araştırmalara göre; cinayet, gasp, hırsızlık, tecavüz gibi vakaların önemli çoğunluğu madde bağımlıları tarafından gerçekleştiriliyor.

Uyuşturucu Maddelerin Zararları Nelerdir?

Şimdi de uyuşturucu maddelerin zararlarından bahsedelim. Uyuşturucu maddelerin insan üzerindeki olumsuz etkileri saymakla bitmemektedir. Şöyle başlayalım; uyuşturucu maddeler, bireyin özgür iradesiyle hareket etmesini engeller. Sürekli olarak belli bir yönde düşünmesine sebep olur ve sağlıklı bir şekilde düşünmesinin önüne geçer. Birey, uyuşturucu madde kullandığında kontrolünü kaybedebilir. Kendisini kontrol edemeyen bir insan da hem kendisine hem de çevresindeki herhangi bir insan için tehlike teşkil etmektedir. Uyuşturucu madde bağımlısı insanlar, yavaş yavaş kendilerini toplumdan soyutlamaya başlarlar. Normal bir insanın gün içinde veya uzun vadede yapabileceği birçok şeyden uzak kalmaya, uzaklaşmaya başlarlar. Tabii ki uyuşturucu maddelerin zararları sadece psikolojik değildir. Aynı zamanda bir çok uyuşturucu madde kullanan kişide fiziksel olarak da kalıcı izler bırakabilir. Bunları kısaca, saçların dökülmesi, yüzde ve vücutta oluşan yaralar, izler, dişlerde çürüme ve dökülme, bir çok hastalığın vücuda daha kolay yayılması gibi sayabiliriz.

Uyuşturucu Madde Bağımlılığını Önleme Yöntemleri…

Uyuşturucu maddelerin bağımlılığını önlemenin birçok yolu vardır. Bunların en başında, toplumu uyuşturucu madde kullanımı ve zararları konusunda bilinçlendirmeyi söyleyebiliriz. Bununla beraber, okullarda yapılacak seminerler aracılığı ile genç yaştaki insanların bu yola girmemeleri engellenebilir. Bununla birlikte uyuşturucu maddeye ulaşmanın zorlaştırılması ve bu konuyla ilgili yasaların düzenlenmesini de madde bağımlılığı ile mücadele alanında önemli bir yöntem olarak sayabiliriz. Kişisel olarak söyleyebileceğim en etkin yöntem ise, lütfen madde kullanmaya hiç başlamayın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Muhammed dedi ki:

    Ben 2004 de tiner cekmeye basladim 15 ay boyunca cektim 2005 de biraktim birakma sebebim beynimde ve akcigerimde baski hissi ve agri yapti bu maddeleri birakali 12 sene olmasina ragmen baski hisleri ve agrilar gecmedi tam tersine cogaldi cok artti ve akcigerimdeki hisler agrilar artarsa beyindekide ayni anda artiyor beyindeki hisler artarsa akcigerdeki agrilar ve hosler ayni anda artiyor sanki ikisinin arasinda bir bağ varmis gibi gitmedigim hastane kalmadi sonuclarin hepsi temiz cikti sadece akcigerde mikronoduller cikti bu nodulleri tiner yapmaz sigaradan olmustur dediler ve baski hissi ike agriyida nodul yapmaz dediler hocam sizce ne olabilir be yapmam gerekiyor her gecen sene agrilar siddetleniyor cok buyuk sikintidayim ben lütfen yardimci olun tiner insan vücudunda görünmeyen bir etki yaparmi

Yorum Yaz