Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Ülseratif Kolit Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Ülseratif kolit hastalığı; inflamatuvar bağırsak hastalıkları dahilinde, ateş, karın ağrısı, ishal, kanama gibi belirtilerle ortaya çıkan, kalın bağırsağın yüzeyinde oluşan yaralara verilen isimdir. Bu tür bağırsak hastalıklarının nedenleri tam olarak bilinmemekle beraber, çevresel ve kalıtsal faktörlerin hasta üzerinde etkisi olduğu düşünülmektedir. Ülseratif kolit kalın bağırsağın çeşitli yerlerinde görülmekle birlikte en sık rektum bölgesinde (anüse en yakın yer) rastlanır. Bulaşıcı bir hastalık değildir. 20’li yaş gruplarında daha sık rastlanan bir hastalıktır. Kalın bağırsağın yüzeyinde ortaya çıkan yaralardan dışarı doğru olan sıvı, protein ve özellikle kan kaybı hastayı halsiz düşürmektedir. Bu hastalık nedeniyle hasta, sık sık ishale çıkabilir. Bazı durumlarda kabızlık da görülmektedir. Ülseratif kolit hastalığının teşhisi hastaya kolonoskopi yapılıp, biyopsi alınıp incelendikten sonra konulmaktadır.

 

ÜLSERATİF KOLİT HASTALIĞININ NEDENLERİ

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bu hastalığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Çevresel ve kalıtsal faktörlerin etkili olduğu sanılmaktadır. Çevresel faktörleri alkol ve sigara tüketimi olarak örneklendirebiliriz. Ayrıca ailesinde bu hastalıktan olan bireylerin ülseratif kolit olma olasılığı diğerlerine göre daha yüksektir.

ÜLSERATİF KOLİT HASTALIĞININ TEŞHİS VE TEDAVİSİ

Hastanın şikayetleri dinlenir ve yapılacak tetkikler belirlenir. Kolonoskopi ile kalın bağırsak incelenirken biyopsi alınır ve bunun sonucuna göre tanı konur.

Ülseratif kolit hastalarının tedavisinde ilk tercih edilen yöntem ilaç tedavisidir. Tedavi kişiye göre değişiklik göstermektedir. Ağır hastalara farklı, hafif hastalara farklı yöntemler uygulanmaktadır. Tedavide hastanın durumuna bağlı olarak ilaç sayısı artırılıp azaltılabilir. İlaçlı tedaviye cevap vermeyen hastalara cerrahi müdahale gerekir. Bu tip hastaların kalın bağırsağının alınıp atılması gerekir. Bağırsağın çıkarılmasının ana nedeni kanserin önlenmesidir. İlk yıllarda kanser hemen ortaya çıkmayabilir fakat hastalığın süresi uzadığı takdirde kanser riski artmaktadır. Kalın bağırsağı çıkarılan hastaya tıbbi müdahale ile ihtiyacını giderme olanağı sağlanabilmektedir. İnce bağırsağın anüse bağlanması sonucunda hasta günlük işlevini rahtlıkla sürdürebilir.

Sonuç itibari ile ülseratif kolit ciddiye alınmalı ve tedavi edilmelidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz