Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Trigeminal Nevralji Nedir?

Trigeminal Nevralji, ani yüz ağrıması olarak bilinmektedir. Yüz bölgesinde hissedilen bir ağrı türü olarak ortaya çıkmaktadır. Trigeminal Nevralji, sinirlerin bir veya birden fazla kapsadığı dalının kapsadığı alanda görülen değişiklikler ile anlatılabilir.  Bu değişiklikler,  bir bakıma sorunlar ani bir şekilde gelişen, genellikle tek taraflı ve şiddetli ağrılardır. Kısa süreli olarak seyir etmektedir. Şiddetli bir şekilde ağrı sağlaması hissi ile hissedilir. Çeşitli nedenlerle şiddetlenebilir. Bu sebepler, yüz yıkama, yüze dokunma, yemek yeme gibi eylemlerle başlamasına sebep olup şiddeti kişiye göre değişiklik göstermektedir. Kadınlarda ise bu rahatsızlığın daha çok görüldüğü saptanmıştır.

Ağrı genellikle yüzün alt ve üst çene bölgesinde görüldüğü, yapılan araştırmalara göre belirlenmiştir. Aslında bu hastalık daha çok 50 yaş ve üzeri orta yaştaki insanlarda görebildiği gözükse de, çocuk yaşlarında olan insanlarda da gözükmektedir.

Bu hastalığın teşhisi biraz zor olabilir. Çünkü trigeminal nevralji çok fazla kişide görülmemektedir. Ve bu durumun teşhisi yanlış şekilde algılanabilir çoğu zaman. Dış hekimleri de bu sorunun tespitinde yanlış teşhis yöntemi ile baska bir tıp alanı olan nöroloji yada beyin cerrahisine yönlendirmektedir.

Hastalık, yüz kısmında hissedilen ağrı şeklinde belirse de  etkisi fazladır. Hastalık yüzün duygusunu sağlamanın yanında, çiğneme kaslarının da çalışmasını sağlamaktadır. Ttigeminal Nevralji, sinir sisteminde yaşanılan bir sorun sonucunda meydana gelmektedir. Trigeminal nevralji belirtileri ise şu şekilde gösterir. Ağrısı sureklidir, yakıcı veya sancılı bir şekilde ağrı hissedilir. Bu durumda hastayı oldukça sıkıntılı bir sürece sokabilmektedir kimi zaman. Bazı hastalar bu ağrı nedeniyle oldukça problem yaşamakta yemek yiyemez, su içemez hale gelmektedir.

Trigeminal Nevralji Tedavisi Nasıl Yapılır?

Trigeminal nevralji hastalığında, oldukça mümkün mertebede iyileştirme mümkündür. Çeşitli ilaç tedavisi ile bu rahatsızlığın sonuçlanması sağlanacaktır. Bu hastalıkta genelde kullanılan ilaçların genellikle epilepsi hastalarının tedavisinde kullandığı ilaçlar ile yürütülmektedir. Eğer bu ilacın kullanılmasında herhangi bir fayda sağlanamıyorsa ve hastanın şikayetleri devam ediyorsa eğer çeşitli cerrahi alternatiflerden yararlanılması gerekmektedir.
Ayrıca, yüz ağrısı sebebiyle çekilen tüm rahatsızlıklar önemsenmeyecek bir hastalık değildir. Bu rahatsızlığı çeken insan beyin cerrahisine gidip uzman doktorlardan yardım alması gerekir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz