Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Trafik Kazalarında İlk Yardım

İlk yardımında bildiğimiz gibi bir çok kullanım alanı bulunmaktadır. Darbelere karşı ilk yardım, kazalarda ilk yardım, kol-bacak kırılmasında ilk yardım gibi bir çok ilk yardım alternatifi bulunmaktadır. Biz başımıza veya etrafımızdakilerin başına ne geleceğini hangi tür bir kaza geleceğini bilmediğimizden dolayı bütün ilk yardım yöntemlerini öğrenmemizde fayda var. Çünkü kaza durumları ne zaman ve ne şekilde geleceği hiç belli olmuyor. Biz hazırlıklı olalım, kendimize veya etrafımıza ilk yardım bilgimizin bir faydası dokunsun da gerisi mühim değil. Zaten ilk yardım esnasında sağlık personelleri ve ambulanslar olay yerine çağrılmalıdır.

1- Bir şahsın ilk yardım bilgisini kontrol etmek için yolda meydana gelen trafik kazasında gösterdiği çaba en iyi bir değerlendirmedir. Yaralar çok ağır olabilir ve uzman desteğinden uzakta olabilirsiniz. İlk yardım malzemesini mutlak surette arabanızda bulundurun. Bu hem kanunen zorunludur, hem de kendi hayatınız ve başkalarının hayatı için önemlidir.

 • 2,5 x 10 x 75cm ve 2,5x7x35cm boyutlarında en az beşer adet tahta parçaları,
 • En az 6 tane bandaj ve fazla miktarda 10x10cm ebatında steril gazlı bez.
 • Yaralıyı sıcak tutmak ve taşıyabilmek için battaniye
 • Kaza yapmış arabanın, başka kazalara mahal vermemesi için aracın bulunduğu yere işaret lambası, işaret fişeği ve faal el feneri.
 • İlk yardımda yaralıyı arabadan çıkarırken özellikle omurga ve bacak dikkatsiz yapılan tüm hareketlerin ciddi hasarlar meydana getireceğini unutmamak lazım. Hastayı arabadan çıkarmada önceki mümkünse ilk yardımı arabanın içinde yapmayı denemelisiniz.

Eğer;

 • Araç yanıyorsa,
 • Yakıt dökülmüş veya yangın tehlikesi var ise
 • Bir başka trafik kazasının olabileceği, yoğun, akıcı bir trafiğin olduğu bir bölgedeyseniz yaralıyı arabadan derhal çıkartınız.

Arabadan çıkarmadan önce şu işlemleri yapınız:

 1. Hastanın nabzının atıp atmadığını ve nefes alıp almadığını kontrol edin.
 2. Kanamanın olup olmadığını kontrol edin.
 3. Kırkık durumunu ve yara durumunu kontrol edin.
 4. Uygun ilk yardım kaidelerini uygulayınız.
 5. Kırık varsa hekim beklemeden müdahale etmek için hastanın dışarı çıkarılması gerekiyorsa kırık ve yaralı şahsın nakli konusundaki tavsiye edilen usûlleri uygulayın.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz