Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Sürekli oturmanın zararları

Özellikle işi bilgisayar başında olanlar ya da genel olarak masa başı çalışanlar bu tür zararları gün be gün yaşarlar. Zira sürekli oturmak adamı mahveder. Tamam, rahatsındır; genel tabiri ile oturduğun yerden para kazanıyor olabilirsin ama tamamen boş bir hayatın olur. Özellikle de neredeyse tüm gün bilgisayar başında oturup çalışanlar resmen hayatlarını hibe ederler. Bende biraz gözünüzü açın, biraz daha dikkatli olun diye sizlere daimi oturmanın getirisi olan zararları listeledim.

 

Sürekli Oturmanın Yarattığı Zararlar

  • İlk olarak kilo denilen sorun ile karşılaşır her gün şişmeye başlarsın. Bir süre sonra göbek, dikkat etmezsen bir süre sonra obezite sorunu ile kardeş olursun.
  • Sosyal değilsindir bir kere… Sosyal olacak ortamı bırak, zamanı dahi bulamazsın. Oturduğum için daimi olarak saçma sapan sanal uğraşlar ile sosyalleşmekten öteye gidemezsin.
  • Aşırı hareketsizliğin getirisi olan kalp sorunlarını, tansiyon ya da benzeri ciddi sağlık sorunlarını kapıda karşılar, saygıda kusur etmezsin.
  • İnsanlar ile yeterince sağlıklı ve doğru bir şekilde iletişim kuramaz hale gelir, a-sosyal olursun. Çünkü sürekli oturmaktan başka bir şey yapamıyorsundur.

 

Oturmak Her Açıdan Sıkıntılıdır

Bir gün oturursun, iki gün oturursun. Ama hayatın boyunca sürekli oturarak çalışırsan çok ciddi sorunlar peşini bırakmaz. Tamam, spor yapmaya kalkar biraz hareketlenir ve denge kurmaya sağlarsın. Ama bu her zaman böyle gitmez. Bu nedenle de oturmak sana sürekli zarar vermeye başlar. Tabii bazı ufak öneriler sunulabilir bu tür durumlarda. Örneğin çalışırken arada kalk ve bir kaç dakika yürü, akşama kadar sabit oturma gibi öneriler sunulur. Sizde bazı sıkıntıları önlemek adına bu şekilde yolları tercih edebilirsiniz.

 

 

Kendinize Seçenekler Üretin

Madem sürekli olarak oturarak çalışıyorsunuz, o halde eve genelde yürüyerek gidin. Böylelikle kendinize vücudu hareket ettirecek bir seçenek, yol bulmuş olursunuz. Bunun yanı sıra eve geçmeden önce 1-2 saat bir mekanda vakit geçirin. Hem sosyalleşin, hem biraz çevreniz olsun. Eğer kalkıp da akşama kadar oturarak çalışıp, akşam da hemen eve geçerseniz o hayat yaşanmaz bir hâl alır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz