Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Sırt Egzersizleri Sırt Kasları Çalışma Yöntemleri

Sırt kasları, ideal erkek vücudunun üçgen görüntüsünün oluşmasındaki en etkili kas grubudur. Bu kas grubunu çalıştırırken kullanılan hareketlerin neredeyse tamamında ön kol kasları etkin bir rol üstlenir. Ön kol kası, kolun el bileğiyle dirsek arasında kalan kısmının üstünde bulunan kas grubudur.

Pull Up

Pull up adı verilen ve ülkemizde daha çok barfiks olarak bilinen bu hareket, sırt kasları gelişimi için temel harekettir. Özel barfiks aleti veya ayakların yere değmeyeceği yükseklikte sabit bir bar ile yapılabilir. Eller omuz genişliğinden biraz daha geniş bir açıklıkta ve dışa bakacak şekilde bar tutularak harekete başlanır. İlk halde vücut aşağı sarkıtılır ve kaslar gevşek tutulur, sonra yavaşça kaslar kasılarak vücut yukarı doğru çekilir. Hareketin sırtta ve özellikle kanat kaslarında hissedilmesi önemlidir. Hareketin doğru yapılmış sayılabilmesi için çene kısmı barın üstüne çıkmış olmalıdır. En çok yapılan hata ise hareket sırasında momentum oluşturmaya çalışılarak salınım yapılmasıdır. Hareketin yavaş bir biçimde vücudun sabit tutularak yapılması son derece önemlidir.

Chin Up

Pull up hareketinden farkı, chin up hareketinde eller dışa değil içe bakacak şekilde konumlanır. Aynı zamanda bar yaklaşık omuz genişliğinde tutularak hareket tamamlanır.

One Arm Dumbbell Rowing

Bu hareket, sporcuların doğru bir şekilde yapmakta zorlandığı hareketlerden biridir. Dumbbell tek ele alınır, boştaki el düz bir sehpaya konur. Boştaki elin bulunduğu diz de sehpaya koyularak eğik bir duruş elde edilir. Duruş bozulmadan dumbbell yukarı doğru çekilir. Kaldırırken nefes vermek, indirirken ise nefes almak önerilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Mustafa dedi ki:

  İyi günler ben mustafa şuan askerdeyim kilo 95 boy 185 kilolarimdan sikayetciyim alay konusu oldu ve izne gitmeme 1.5 ay var diyet programı uygulamada yemek kesebilirim fakat sunlari sjnlari yemelisin dediğimiz Aman olmayabilir.. Ayriyeten kollarimda kas yok ne yapmaliyim şizce…

  1. doktorbey dedi ki:

   Beslenme düzenlenmesi ve vücut geliştirme konularında şu iki kategorimizi detaylıca incelemenizi öneriyorum;

   sağlıklı beslenme

   vücut geliştirme için ise;

   vücut geliştirme

 2. mevlüt dedi ki:

  Iyi gunler vicut yapma karari aldm bana saglikli bir sekilde geliatrmem icn yardmci olurmusunz bilgi istiyorum yaş 18 boy 165

 3. ESRA dedi ki:

  Selamlar

  İşim gereği maalesef pc başında sürekli oturarak çalıştığım için sabahları sürekli hızlı yürüyüşler yapıyorum. sırtımda iki tane fıtık olmasına rağmen zamanında müdahale ve tedavi ile hiç bir bel ağrısı çekmiyorum ama yine de riske atacak hareket ve sporlardan kaçınıyorum.

  Fakat sorun sırtım. sürekli oturmaktan dayanılmaz ağrılar çekiyorum.

  sırt kaslarımı belimi zorlamadan nasıl çalıştırabilirim??

Yorum Yaz