Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Sinüzit Nedir, Nasıl geçer?

Sinüzit, kimsede olmasını istemediğim sorunların en başında yer alır. Çok garip bir hastalıktır ve kendisi gibi garip sorunlara neden olur. Bu garip sorunlar yüzünden sürekli olarak acı çekebilirsiniz ya da yüz bölgesinde çok farklı noktalarda problemler yaşayabilirsiniz. Örneğin benim burun tıkanıklığı ve göz bölgemde meydana gelen ağrılar yüzünden neler çektiğimi kimse bilemez. Tedavisi konusunda da direk ilaç kullanıp çözüm bulmak pek mümkün olmadığı için dikkat isteyen bir sorundur.

 

Sinüzitin Genel Olarak Tanımı

Öncelikle sinüs nedir buna bir el atalım. Hastalığı bilmek için, adının nereden geldiğini bilmek lâzım. Şimdi burun çevresi olsun, göz çevresi olsun buralarda bazı kemikler vardır. Bu kemikler, içi tamamen boş bir yapıya sahiptir. Sinüs ise bu kemiklerin boşluklarına verilmiş addır. Madem bir boşluk var, buraya bir ad verelim demişler. Sinüzit ise, bu boşluklarda yaşanan tıkanmalara verilen bir hastalık adıdır. Zira bu boşlukların bir sistemi vardır. Amaçları burun içine açılmaktır.  Eğer bu açılmayı beceremezlerse, kanallarda tıkanıklık olursa iltihaplanma olur ki bu çok berbat bir şeydir. İşte bu duruma da sinüzit denir.

 

Sinüzitin Tedavisi Var mı?

Bu berbat sorunun daha yazının ilk girişinde de dediğim gibi öyle hemen çözümü yoktur. “Şu tedaviyi ol, bu ilacı kullan; çözüm bul.” Demek imkânsızdır. Ancak benim gibi antibiyotikler ile kardeş olursanız, burun açıcı olarak üretilen tüm ilaçları ezberleyecek seviyeye gelirseniz tedavi süreci yaşarsınız. Tabii bu sürecinde bazı kuralları vardır. Örneğin Akut sinüzit ise böyle zorlu olur. Henüz daha yavruysa, akut olmamışsa normal sinüzitlerde ameliyat şansı var. O nedenle erken teşhis her zamanki gibi candır diyebiliriz bu konuda da.

 

 

Mevsimlere Karşı Hassastır

Sinüzit illeti, öyle her mevsim aktif olarak hareket etmez. Tamam her mevsim varlığını hissettirir “ben buradayım” der. Ama genelde kış aylarında başlar saldırmaya. Hele birde kasım ayı gelince, nisan ayına kadar çektiğimi bir ben biliyorum arkadaşlar. Bu tür aylarda daha dikkatli olmanızı da sizlere şiddetle öneriyorum. Varsa sizinde böyle önerileriniz yorumlarınızı bekliyorum, boş boş okuyup geçmeyin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz