Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Septum Deviasyonu Ameliyatı Nedir, Nasıl yapılır?

Burun boşluğunu ayıran bir kıkırdak yapısı vardır. Bu kıkırdak yapıya burun septumu adı verilir. İnsanların normal olan septumu burnun tam ortasında yer alması gerekmektedir. Bu şekilde orta noktada olmasıyla burun boşluklarının eşit genişlikte olması beklenir. İnsanların beşte dördünün burun septumu ortada bulunmamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu oluşturmadığı için insanlar bu durumu pek umursamaz. Septum burnu tam ortalamadığı zaman eğer aşırı şekilde kaymış ise buna septum deviasyonu denir. Çok sık rastlanmayacak şekilde bebekler anne karnında bu şekilde gelişmiş bir septumla dünyaya gelir. Bazı durumlarda ise bu durum doğum sırasında meydana gelir. Çocukluk döneminde insanların çok hareketli hoplayıp zıplayan bir gelişimi vardır. Bu gelişim sırasındaki düşmeler çarpalar alınan darbeler veya kazalar septum deviasyonuna sebep olabilir.

 

 

Burnun arka kısmı kemik yapısında orta kısmı kıkırdak yapıdadır. İnsan gelişiminde bu iki öğe farklı şekilde gelişim gösterirse bu da deviasyona sebebiyet verebilir. Burundan nefes alma konusunda sıkıntı yaşayan bireyler burun deviasyonu rahatsızlığı taşıyor olabilir. Septum ne tarafı daha fazla kapatmışsa tıkanmalar o tarafta daha fazla olacaktır. Sürekli oluşan sinüzit, burun kanamaları meydana gelmesi, burun çevresinde ağrılar, uyku esnasında horlama ve hırlamalar burun deviasyonunun belirtileri olabilir. Bu problem cerrahi müdahale gerektirir. Septoplasti ameliyatı olarak bilinen bu ameliyat lokal yada genel anestezi uygulanarak yapılabilir. Septum için yapılan ameliyatta olması beklenen pozisyonda burnun tam ortasında kalması sağlanır. Bu cerrahi müdahale genellikle altmış ya da yetmiş beş dakika arasında bir sürede gerçekleştirilir.

 

 

Ameliyat sonrasında septumun sabit kalması için buruna tampon yapılır, bazı materyallerle desteklenmesi sağlanır. Bu ameliyat sonrasında bir süre ağızdan nefes almak gerekir çünkü burun tamponlar çıkarılana kadar tıkalı kalacaktır. Burada oluşan salgılamalarda artış gözlemlenebilir.  Bu salgılamalar pembe renkte bir akışkan bir halde olacaktır. Her şey ameliyat olduktan sonra bitmiyor. Ameliyat sonrası tamponlar çıkarıldıktan sonra burnunuzla oynamamalısınız. Doktorun size yazmış olduğu reçeteyi istenildiği gibi kullanmalısınız. Burnu temizlemek için sümkürme yapmamalısınız. Kaynamış su baharına karşı burundan nefes almak burnunuzdaki kurumalara karşı iyi gelecektir. Kabuklanmalar bu şekilde daha aza inecektir.

 

Bu rahatsızlığa sahip bireylerde kemik gelişiminin tamamlanması özellikle yüz hatlarındaki kemiklerin yerine oturup gelişimi tamamlanması beklenir. Gelişimi tamamlanmış bireylerde bu ameliyat sorunsuzca yüzün başka hiçbir yerine etkisi olmadan yapılır. Eğer ameliyattan sonra iyileşme sürecinin sonunda tekrar bir oynama olmuş ise ikinci bir ameliyatla bu sorun tekrar çözülür.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz