Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Saç Dökülmesine İyi Gelen Şeyler

Stres, irsi faktörler ve çeşitli dış etkenler saç dökülmesine sebep olabilmektedir. Bu yazımızda, saç dökülmesini engellemeye yönelik olarak sunulan önerileri bulacaksınız.

 

Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir?

 • Saç dökülmesinin temel faktörlerinden birisi strestir. Stresten uzak durmak, saç dökülmesini önemli ölçüde engelleyecektir.
 • Bayanların saçlarını sürekli olarak toplamaları sonucunda, saç derisi ve saç kökleri nefes alamaz duruma gelmektedir. Bu durum da saç dökülmesine neden olmaktadır. Bayanların saç dökülmelerini engellemeye yönelik olarak saçlarını ara sıra serbest bırakmaları gerekmektedir.
 • Düzensiz uyku, saç dökülmesini tetikleyen faktörlerdendir. Uzmanlar, günde en az 8 saat ve zamanında uykunun saç dökülmesini engellediğini belirtmektedir.
 • Saç derisini ve köklerini besleyen A, B, C vitaminleri, kalsiyum, çinko ve magnezyum içeren gıdalar bol miktarda tüketilmelidir.
 • Saçları, yumuşak vuruşlarla taramak gerekmektedir. Saçları sert bir şekilde zorlayarak taramak, saç köklerine zarar vermekte ve bunun sonucunda saç dökülmesine neden olmaktadır.
 • Sık aralıklarla saç boyatmak, saç dökülmesine neden olmaktadır. Saçlarınızı ortalama 3 ayda bir defa boyatmanız, saç sağlığınız açısından iyi olacaktır.
 • Saç dökülmesinin sebebi, herhangi bir hastalığınız olabilir. Bu sebeple, saç dökülmesiyle alakalı olarak bir uzmana muayene olmanız gerekebilir.

 

 

Saç Dökülmesini Engelleyen Yiyecekler

 1.        A vitamini içeren besinler tüketin. Özellikle havuç, saç dökülmesini engellemektedir.
 2.        Düzenli olarak zeytinyağı ile saç bakımınızı yapın. İçerisindeki E vitamini, saç köklerinizi besleyecek ve saç dökülmesini engelleyecektir.
 3.        Yulaf, buğday ekmeği, patlamış mısır, kahverengi pirinç… vesairesi gibi tahıl içeren gıdalar tüketin. Tahıllı gıdalar saç dökülmesini önemli ölçüde engeller.
 4.        Ceviz, fındık, hurma, kabak çekirdeği, Brüksel lahanası, ton ve somon balığı gibi omega 3 yönünden zengin besinleri sıkça tüketerek saç dökülmesini engellersiniz.
 5.        Ispanak, saç dökülmesini engelleyen başlıca sebzelerdendir. İçerisindeki B9 vitamini bunu sağlamaktadır.
 6.        Deniz ürünlerinin saç dökülmesini engellediği ve saçların daha hızlı uzamasını sağladığı, bütün uzmanlar tarafından dile getirilmektedir. Bu sebeple, haftada en az 2 defa deniz ürünleri tüketilmelidir. 

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz