Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Rüyaları Hatırlayamamak neden olur?

Beynin uyku eşiği, oldukça karmaşık bir yapı ile çalışmaktadır. Rüya eşiği, uykunun derinliği ve hafıza sistemi ile ilgili olduğu için hatırlamama işlemi de tamamen bu durumla ilgili bir şeydir. Örneğin birey rüya görür lakin sabah uyandığında bir anda aklından uçup gider o rüya. Konusunu dahi hatırlayabiliyor iken içeriğini hatırlayamayan insanlar dahi olmaktadır. Nrem denilen beyin bölgesinin hafıza gücü, bu konuda geçici bir hafıza işlevi yapmaktadır ve rüyalar geçici hafızaya yerleştiği için çoğu zaman hatırlanmamaktadır. Eğer uyandığınızda hatırlıyor iseniz, bunu hemen not alabilir ve farklı bir hatırlama sistemi yaratabilirsiniz kendiniz için. Psikolojik tedavi metotları arasında da yer alan bu işlem, insanların kendini bilmesi ve kendini tanıması konusunda daha etkili bir yöntemdir. Rüyaların kısa sürüyor olması, kalan zamanı beynimizin oluşturduğu gerçeğini de göz önünde bulunduruyor.

 

Rüyaları Hatırlıyor Muyuz?  Yoksa Unutuyor Muyuz?

Rüyaları hatırlamaktan ziyade, rüyaları unutuyor oluşumuz daha çok dillenmektedir. Ortalama 3 ile 5 saniye arasında süren rüya eşiği, beynimizin bilinç altı tarafından işlenerek daha da uzun bir süreç gibi yansıtılmaktadır bizlere. Gözlerimizin bu konudaki etkisi de büyüktür. Geçici hafızaya kaydedilen çoğu rüya hatırlanmaz iken, bazen bilinç altı destekli rüyaları hatırladığımız oluyor. Bunun nedenleri ise bilincimize işlenen olayların rüya halinde beynimizde farklı bir sürece girmesidir.

 

Rüya Kavramı Nedir?

Rüya konusu, yıllardır süregelen çalışmalar ile daha da derin temellere dayansa da, filozofların ve profesörlerin yaptığı çalışmalar dahilinde bu alanda tam bir çözüm üreten ve %100 rüya kavramını açıklayabilen birisi olmamıştır. Deneysel fikirler ve düşünceler, bu alanda oldukça farklı yollar ve yöntemler sunmaktadır bizlere.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. ilana dedi ki:

  bir insan gördüğü rüyayı hatırlamıyorsa fakat rüya gördüğünü biliyorsa o zmn nolucak?? bir şey daha insan uyuduğunda ona ne olur ?

 2. cihan SADAK dedi ki:

  selamun-aleykum arkadaşlar profesörlerin dahi rüya nın sebebini bulamıyorlar çünkü tıpta bunun nedenini arıyolar eğer kuran-ı kerimde tam araştırırlarsa sebebini ve nedenini bulurlar neyse gelelim sebebi ve nedenine arkadaşlar uyuduğumuzda her insan rüya görmüştür rüyanın görmemizin nedeni ALLAH cc insanlara bi nevi sinyal vermişler ölümden sonra da hayatın var olduğuna dair nasıl diye soracaksanız rüyada bazen mutluyuz huzurluyuz bazende korkarak ve acıyla o rüyadan uyanırız buda cennet ve cehennemin var olduğunun bi bilirtisidir insan ölünce cesedi aynı yerdedir ama ruhu ya yerin yedi kat altına yada yedi kat göğe yükselir buda onun amellerine bağlıdır rüya gördüğümüz zaman biz aynı yerdeyiz uykudayız hani yere gittiğimiz yok
  ceset aynı yataktatadır madem öyle demekki hayatı ruh yaşıyor acıyıda — mutluluğuda herkes bundan emin olsun ki ALLAHa şehadet ederim ki bu dünya bir rüyadır gerçek hayat kabirden sonra başlar onun için daha hayttayken tövbe edip ALLAH ın buyurduğunu yapalım yasak ettiği şeylerden de kaçalım ve son olarakta şunu söyleyim sizlere sadece bir ay boyunca tövbe et namazını kıl yalan konuşma ve günahtan kaçın sana bu konu söz verebilirim ki her işin yolunda girecek bolluk ve bereket içinde olaxcaksın huzurlu olacaksın en önemliside gördüğün her rüyayı hatırlayacaksın bundan emin olabilirsiniz yani kısacası rüyanın anlamı öldükten sonra hayat var ve cennet cehennem vardır . YÜCE ALLAH hepimizin sonunu hayır etsin bizleri huzurunda utandırmasın AMİN.

  1. cihan SADAK dedi ki:

   sorunlarınız için ALLAH ın izni ile sizlere yardım ederim iletişim için cihan.73m adresinden bana yazabilirsiniz.

 3. hovhannes dedi ki:

  Merhaba sayin doktor bey,bir konuna size rahasiz ediyorum.benim yas27,adim Hovhannes ermenistan vatandasiyim, yan kiriklara hangi tedavisi gerikiyor.15gun once dustum kayak icinde vucudeki sagda yan catlak ve ezirme oldu ama simdi yeni baslamis gibi agir veriyor,neapmam gerekiyor.

Yorum Yaz