Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Romatizma Ağrılarını Azaltma Yöntemleri!

Kaslar, kemikler, eklemler ve bu yapıları birleştiren bir araya getiren bağlarda meydana gelen bir rahatsızlıktır. Ağrı hissine ve harekette yavaşlama ve hareket kısıtlılığına, bazen de şişkinlik ve şekilde meydana gelen bozukluğa neden olmaktadır. Böyle rahatsızlıkların yaşandığı hastalara, genel olarak romatizma hastalığı denilmektedir. Romatizmal hastalıklar genel olarak iltihabi olanlar ve olmayanlar olarak iki şekilde görülür.

İltihabi olmayan romatizmal hastalıklar, bu gibi hastalıklar  içerisinde en sık rastlanan ve en çok karşılaşılan hastalıklardır. Halk arasında kireçlenme olarak bilinen tıpta ise dejeneratif eklem hastalıkları diye bilinen bir hastalıktır. Genellikle boyun, sırt, kol, bacak yumuşak dokularında ağrı hissi ile hissedilen ve seyir eden yumuşak doku romatizmalarıdır.

 

İltihabi ve İltihabi Olmayan Romatizmal Hastalıklar

Genellikle bağışıklık sistemindeki çeşitli nedenlere bağlı olarak görülen hastalıktır.  Genetik yatkınlıklar, çevresel faktörler, infeksiyonlar ve benzeri bozukluklardan kaynaklanabilir. Eklemlerde ve bazen göz, kalp, akciğer, böbrek gibi organlarımızda da mikrobik olmayan bir iltihaplanma ile  sonuçlanabilen sistemik bir grup hastalığıdır.

İltihabi olmayan romatizmal hastalıklarda steroid (kortizon) olmayan antiinflamatuar ilaçlar, sıklıkla kullanılmaktadır. Bu hastalıkların tedavisinde fizik tedavi ve rehabilitasyon, nöroloji – nöroşirürji, ortopedi ve psikiyatri kliniklerinden destek tedaviler almak gerekebilmektedir.
Romatizma Ağrılarını Azaltma Yöntemleri Nelerdir?

İltihabı romatizmal hastalıklarda görülüyor ki, bir kısmı tamamen iyileşmekte bir kısmı ise iyileşme ve alevlenmelerle birlikte seyredebilmektedir. Bu konu üzerinde danışılacak uzman doktor ile hastanın uyum içerisinde olması tedavi sırasında oldukça önemlidir. Tedavide amaç yakınmaların giderilmesi, olası organ tutuklarının önlenebilmesi, hastanın yaşam standartlarına geri dönmesi ve konforunun sürdürülmesini sağlamaktır. Erken teşhis ve uygun tedavi yöntemi ile gelişebilecek olan eklem deformizasyonları ve sakatlıkların önlenebilmesi ise mümkündür. Sistemik bir şekilde tutukluk yapan hastalıkların erken teşhis ve tanısı, tedavisi üzerine oldukça  etkilidir. Hastalık  döneminde, iltihabı kontrol almada, kortizon ilaçlı tedavilerinden yararlanılmaktadır. Hatta uzun dönemde hastalık, kullanılan bazı ilaçlar ile tedavi yöntemi sağlanarak hastaların kortizon ilacı alma süreleri mümkün olduğunca kısa süreli olması için çalışılmaktadır. Günümüzde temel kortizon ilaçların yetersiz ve eksik kaldığı hastalarda yeni uygulanan tedaviler ile oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Tüm hastalıklar gibi romatizmal hastalıkların da erken teşhis tanı ve tedavisi oldukça önemlidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz