Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Reflü Hastalığı Belirtileri Nelerdir ?

Tüketilen besinler ağızdan sonra yemek borusu yoluyla mideye gelir. Midede, özel bir asit ile buluşan besinlerin tüketimi başlamış olur. Yüksek derecede asitlik karakteri gösteren mide asidi besinler mideye girdikten sonra yemek borusunda bulunan özel kapakçık ile midede kalmaktadır. Yemek borusu ile mide arasında bulunan bu kapakçık sindirimin gerçekleşmesinde oldukça önemlidir. Bu kapakçık bazen mide asidinin yüksek derecede asitlik karakteri içermesiyle birlikte tahriş olarak, görevini gerçekleştiremeyecek hale gelebilmektedir. Yemek borusuyla mide arasındaki bu kapakçıkların görevini yitirmesi yani reflü sadece mide asidinden dolayı baş göstermekle kalmayıp farklı sebeplerden dolayı da ortaya çıkabilmektedir. Endoskopiyle teşhis edilebilen reflü hastalığında erken teşhis oldukça önemlidir. Erken teşhis yemek borusunun daha fazla zarar görmesini engelleyerek, birçok sağlık probleminin de önüne geçilebilmesini sağlamaktadır.

Reflü kişiden kişiye değişen farklı belirtiler göstermektedir. Genel olarak mide yanmaları, ağza acı su gelmesi ve mide şişkinlikleri reflü hastalığı bulunduran kişilerde görülen belirtilerdir. Bunların yanında gelen öksürük, kalp çarpıntısı, yutkunurken zorlanma gibi problemlerde reflüyü açıkça gözler önüne sermektedir. Sindirim sisteminde ciddi anlamda sağlık sorunları ortaya koyabilecek olan reflü de erken tedavi oldukça önemlidir. Bu ve benzeri belirtiler gösteren kişilerin doktorlara başvurması ve reflü teşhisinde erken davranması büyük bir avantaj olarak görülebilir. Kısa süreli ilaç tedavileriyle gerçekleşebilecek olan reflü tedavisi, teşhislerin geç yapılmasıyla birlikte farklı boyutlara da taşınabilmektedir. Bu yüzden devamlı olarak rastlanılan mide sorunlarında doktora başvurmak oldukça önemlidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. betül dedi ki:

  ben 1 aya yakın kusuyorum her yeme içmenin akabinde
  ve inanılmaz ağrı çekiyorum 4kilo verdim bu sebebden…
  endoskopi sonucları cıkana kadar beklicm ama sizce nedir ne degildir?
  cok rahatsızıMMMM…. YARDIM!!!!
  EMAİL İLE CEVAP VERİN NE OLURRR

 2. hacihasan dedi ki:

  Benim mide ağrılarım yılda bir veya iki defa cidi bir biçimde sıkıntı veriyordu ben geçici olduğunu zanediyordum ançak düşündüğüm gibi olmadı sonuçta dahada şidetli rahatsızlandım bir cerah doktora göründüm endeskopi yaptı reflü olduğunu söylediler ursafolk ilaç verdi bunu kulanıyorum doğru ilaçmı kulanıyorum onuda bilmiyorum.göründüğüm doktor gerçekten bu reflü denen hastalığın toktorumu onuda bilmiyorum yardımcı olursanız menmun olurum teşekür ederim.

Yorum Yaz