Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Oruç Tutmak Zararlı Mıdır ?

Hiçbir ibadetin, kesinlikle insanın zararına değil aksine faydasınadır. Oruç, İslamın beş şartından biridir ve kesinlikle herhangi bir mide veya başka bir sağlık problemine yol açmaz. Tam aksine oruç, vücudumuzun sağlığı için oldukça yararlıdır. Bu konudaki temel doğru bilgiler, bugünkü modern tıp tarafından açık ve kesin bir şekilde ispat edilmiştir. Modern tıbbın daha yeni bulmuş olduğu bilgilere Peygamber efendimiz (s.a.v), yaklaşık olarak bin dört yüz sene önce ”Oruç tutunuz, sıhhat bulunuz” hadis-i şerifi ile bizlere oruç tutmanın yararlı olduğunu bildirmiştir.

Midesinde herhangi bir sağlık problemi olan bir kişi, hamile kadınlar, herhangi bir var olan hastalığın oruç tutması karşılığında daha da artacağından endişe edenler, savaşta görevli askerler, seferiler, yolculuğa çıkan yolcular oruç tutmayabilir.

Oruç ile birlikte bütün bir yıl hiç durmadan, tüm kapasitesi ile birlikte tam verimli bir şekilde çalışan mide ve beraberinde yer alan sindirim sisteminin dinlenmesine ve genel olarak tüm vücudun dinlenmesine neden olur.

İnsanlarda, sıklıkla görülen sağlık problemlerden bir tanesi de sindirim bozuklukları, hazımsızlık ve genel olarak diğer rahatsızlıklardır. Özellikle sindirim bozukluğu beraberinde kalp ve damar hastalıklarına, şeker ve tansiyon rahatsızlığına, şişmanlığa ve benzeri bir çok hastalığa neden olur fakat oruç, hem bu hastalıklara karşı koruyucu bir etkendir, hem de tedavi amacıyla oldukça büyük bir yardımcıdır.

 

Kötü alışkanlıklarımız varsa, oruç ile birlikte irademiz güçlenir ve kötü alışkanlıklardan oruç ile birlikte uzaklaşabilir ve daha sağlıklı günlere adım atabiliriz.

 

Oruç ile birlikte vücutta her şey hareketlenir ve özellikle yağ depoları aktif hale gelir. Kandaki zararlı maddeler süzülerek, vücuttan uzaklaştırılır ve vücut kendi kendini yenilemeye başlar.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz