Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Orta kulağın yapısı nasıldır?

Hepinizin bildiği ve duyduğu 🙂 üzere kulağın görevi; sesleri işleyip beyine yollayarak duyma eylemini gerçekleştirmesidir. İkinci ana önemli görevi ise dengemizi sağlamasıdır. Kulak yapısını 3 ana bölümde incelemek mümkün. Bunlar; dış kulak, orta kulak ve iç kulak şeklinde sıralanır. Bu yazımda özellikle problem yaşadığımız yer olan orta kulağın yapısından ve orta kulakta görülen hastalıklardan bahsedeceğim.

 

Orta kulak nerede bulunur?

Orta kulak iç kulak ile dış kulağın arasında yer almaktadır. Hava dolu bir boşlukta yer edinir. İç kısımın tamamı mukoza ile kaplıdır ve mikroplara karşı korunaklı bir kısımda kendini muhafaza eder. Orta kulak zarı sağlam olan kimselerde, bu kısıma herhangi bir madde giriş çıkışı olmaz.

 

Orta kulak nelerden oluşur?

  • Dış kulak ile orta kulak arasında yer alan zar kısmı,
  • Üzengi, örs ve çekiç ismi verilen üç küçük kemikçik,
  • Buruna doğru ilerleyen geniz kanalı yani östeki borusu

 

Orta kulağın görevi nedir?

İnce ve hassas bir yapıya sahip olan orta kulak; dış kulaktan gelen ses dalgalarını,  titreşime dönüştürür ve  iç kulağa aktarır. Bu titreşimler iç kulaktaki sinirleri uyararak beyinde ses olarak algılanmasını sağlar.

 

Orta kulak nelerden etkilenir?

Sağlıklı bir orta kulak yapısının dış maddelere kapalı olduğunu söylemiştik. Ancak bazı durumlarda orta kulak dış etkenlerden zarar görebilir. Özellikle basınçtan ve yüksek sesten etkilenir.

Orta kulak içi hava dolu bir boşlukta olduğundan basıncı vücut düzeyine göre ayarlıdır. Ancak uçak yolculuğu yada deniz dalışları gibi olaylardan orta kulak olumsuz yönde etkilenir. Hatta orta kulak yapısı hassas olanlar araç kullanırken eğim farklılıklarında dahi bu basıncı kulaklarında hissedebilirler.

 

 

Orta kulakta görülen hastalıklar nelerdir?

  • Orta kulak iltihabı
  • Östaki borusu hastalıkları
  • Orta kulak kireçlenmesi
  • Zar yırtılması
  • Basınç travmaları

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz