Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Omuz ağrısı neden olur nasıl geçer?

Omuz Ağrısı

Vücudumuzda en geniş hareket açıklığına sahip olan eklem omuz eklemidir. Omuz ağrısına omuz sıkışması sendromu neden olmaktadır. Omzumuzda hissettiğimiz ağrı, eklem fonksiyonundaki bozulmadan kaynaklı olarak kolumuzu hareket ettirmemize yarayan kasın kirişinin omuzda bulunan kemiklerin arasına sıkışıp zedelenmesi sebebiyle ortaya çıkar. Dikkat edilmediği ve bu hasarın ciddiye ulaştığı durumlarda kirişin kopması da gözlenebilir.

Zamana bağlı olarak omuzların zaman içinde çökmesi, kürek kemiğiyle omuz çevresindeki kasların zayıflaması, köprücük kemiği çıkıntısının gagaya benzemesi, köprücük kemiğiyle beraber kürek kemiğinin sertleşmesi de omuz kirişinin geçtiği mesafeyi daraltır, kirişin sıkışıp incinmesine veya kopmasına neden olur.

Omuza fazla yüklenilen işlerde sıkışıp zedelenme olayı daha fazla gözlemlenmektedir. Zorlayıcı travmalar, yukarıya uzanarak yapılan işler gibi durumlar bu konuda önemli etmenlerdir.

Bu tür sebeplerden ötürü ortaya çıkan durumlardan sonra birey gittikçe artan ağrılardan ve hatta hareket kısıtlanmasından şikayet etmeye başlar.

Tedaviden önce omuz sağlığımızı korumamız için yapabileceklerimizin üzerinden geçmek daha doğru olur:

  • Omuz çevresi ve kürek kemiği kaslarının güçlü tutulması gerekir, bu bölgeleri geliştirici tekniklerle spor yapılması işinize yarayabilir.
  • Dik oturmak çok önemlidir, mümkün olduğunca dik oturmaya özen göstermek gerekmektedir.
  • 90 derece ve üzeri aktiviteleri asgari düzeyde yapmak önemlidir. Omuzları çok zorlamamak gerekir.
  • Yüzme sporu yaparken aşırıya kaçmak ya da omuzları zorlamak omuz sağlığımız açısından ters etki yapmaktadır. Kaçınılması gerekir.
  • Ağır eşya taşımaktan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

 

 

Omuz ağrısı tedavilerinde lazer tedavisi uygulanabilmektedir. Ayrıca buz ile tedavi de mümkündür. Bu tedavilerin yanında ayrıca sertleşmiş kasları gevşetmek, zayıf veya sonradan zayıflamış omuz çevresi kaslarını güçlendirmek de önem arz etmektedir. Ağrının nüks etmemesi bu şekilde sağlanabilir. Tedavi sırasında hastanın kendine çok dikkat etmesi, mümkün olduğunca titiz bir şekilde omuzlarını kullanması gerekmektedir. Minimum derecede 8 hafta süresince kolların rehabilitasyon programına göre kullanması çok faydalı olacaktır. Bu program içerisinde günde 1-2 kere buz tedavisinin bölgeye uygulanması iyi olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz