Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Neden Oruç Tutmalıyız ?

Oruç, yılda sadece bir kez Ramazan ayı içerisinde gündüz vakitlerinde orucu bozan şeylerden uzaklaşmaya denir. Orucun, dünya üzerindeki bir çok faydalarından sadece bir tanesi insana, açlığın ve susuzluğun nasıl bir şey olduğunu öğretmektedir. Karnı tok bir insan, hiçbir zaman aç ve susuz bir insanın halini anlamaz ve ona merhamet etmez. Oruç, insanın kendi nefsine hakim olmasına neden olur.

Oruç tutamayanlar;

Otuç tutamayacak durumda olan kişiler ise fakirlere sadaka vererek oruç borçlarını dengelerler. Eğer bunu da vermezlerde Allah onlardan razı olmaz. İslam, dini zorlama dini değildir. Eğer oruç tutmanız halinde rahatsızlanacaksanız Allah oruç tutmanızı istemez ve razı olmaz. Çünkü Allah, kerimdir, gafurdur, rahimdir. Allah, tevbe edenlerin, merhamet edenlerin en büyüğüdür. O, esirgeyen ve bağışlayandır.

Sağlıklı iftar nasıl yapılır?

Uzmanlar tarafından özellikle iftar vakti, insanın karnını çok duyurmadan, hala iştahı varken yemekten kalkması halinde oldukça sağlıklı olacağına, karnını tıka basa doldurmanın insan sağlığı açısından oldukça zararlı olduğunu belirtiyorlar. Özellikle iftar sahur arası sürekli yemek yemek ve içmek hiç doğru bir davranış değildir. Oruç tutmanın sağlığa zararı olsa ki bazı din düşmanları bu yönde açıklama yapıyorlar, o zaman Ramazan ayı içerisinde çoğu yerde toplu ölümler meydana gelebilir. Bir insanın günlük yemek tüketimi sabah ve akşam olmak üzere iki keredir. Bu yemek saatlerinde ufak oynamalar yapmanın vücuda ne zararı olabilir ki ! Oruç, sağlık açısından oldukça faydalıdır ve oruç tutulması farzdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz