Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Nasıl koku alırız ve Koku ile İlgili Her Şey?

Koku alma eylemi, şaşkınlık verecek bir olaydır aslında. Düşünün ki, bir nesnenin görüntüsünü görüyor, tadına bakabiliyor, kokusunu duyabiliyoruz. Bunun en büyük payı, şüphesiz ki beyindir. Beyin öyle bir organ ki, kokuyu organize ediyor, gördüğümüzü sağlıklı bir şekilde anlamamızı sağlıyor, duyduğumuzu da dinlememizi sağlamış oluyor. Bu tarz destekler, beynin bizim için sunmuş olduğu en büyük olumluluklardandır. Bu yüzden, bu tarz olayları rahat bir şekilde incelemek adına, hızlı ve etkili sonuçları kullanabiliriz. Nedir bu koku marifeti peki diye soruyorsunuz sanırım. Hemen cevaplayalım.

 

Nedir Bu Koku Marifeti Peki?

Değerli okurlarımız koku alma duyusu, burnumuzda bulunan mukoza sayesinde başlar. Bu mukozada milyonlarca algılama hücresi bulunuyor. Bu sinir hücreleri, üçleri tüylü olduğu için koku moleküllerini yakalıyor ve koku almamız sağlanmış oluyor. Böyle gerçekleşen bir koku alışverişi de hızlı bir şekilde anında saniyenin kaç katı hızla yapılıyor. Bu mukoza, aldığı bilgiyi beyin kökünde bulunan koklama soğanına iletir. Böylelikle rahat bir şekilde koku almış oluruz. Bir nevi uyarılır beyin, böylece koku daha da net bir şekilde duyulur.

 

Ayrıt Etme, Seçme, Odaklama ve Anlama!

Evet. Hepsini tek başına gerçekleştiren beyin, oldukça işlevsel sonuçlar çıkarıyor bizlere. Burnumuzun ne denli önemli olduğunu bu şekilde anlayabiliriz. Keza zaten parfümeri insanları, sürekli bunu yaşayan insanlar arasında yer alır. Koku alma duyumuz, bu şekilde çalışmasını sürdürür durur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz