Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Muşmula Meyvesi Faydaları ve Zararları!

Meyve konusunda dilden dile dolaşan ilkokul şarkılarının vazgeçilmez meyvesi olan muşmula, genellikle ormanlarda yetiştiği bilinen bir yabani meyvedir. Bodur tipli ağaçların bir ürünü olan muşmula meyvesinin bir diğer adı da döngel’dir. Muşmula meyvesi ağaçtan toplandıktan sonra olduğu gibi bir an önce tüketilen bir meyve değildir. Öncelikle ciddi bir süre beklemesi gerekiyor sağlıklı bir şekilde tüketilebilmesi için. Genellikle yumuşak hali yenir ve tercihlerin arasında en çok bu şekil vardır. İçeriğinde bulunan en çok vitamin, B vitaminidir bu meyvenin.

 

Faydaları Nelerdir?

Bağırsaklarınızda problem var ise yahut bir problemin olabileceğinden şüpheli iseniz, bu meyveyi tüketmeniz önerilir. Genellikle bağırsak problemi çeken insanlara önerilen bu meyvenin, en etkili tüketim şekli de yumuşak bir halde tüketilmesidir. Böylece sindirimi de kolaylaşır ve hazmedilme sürecinde de etkili bir seçenek yaratılmış olur. En çok Karadeniz ve Marmara bölgelerinde yetişen bu meyvenin içinde sert çekirdekler bulunur. Ehli olan muşmula türleri, genellikle yumuşak olur. Lakin yabani olarak adlandırılan orman muşmulaları, daha sert bir yapıya sahip olarak sunulur insanlara.

 

Artıları ve Eksileri

İnce bağırsak iltihaplanmasında kullanılan muşmula, aşırı tüketilir ise karın ağrısı yapabilir. Bu meyvenin olumsuz yanı aşırı tüketildiği zaman göstermiş olduğu tepkidir genellikle. Böbrek kum ve taşlarından kurtulmak için de muşmula kullanılabilir. Oldukça etkili bir meyve olan muşmula, pek çok tedavide başı çeken meyvelerdendir bir bakıma.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. yusuf demir dedi ki:

    Konuyla(musmula) ilgili yukardaki resim musmula degil.Malta erigi veya halk arasinda
    yeni dünyadir.

Yorum Yaz