Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Mikro Cerrahi Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Ameliyat bel fıtığı hastalarına uygulanır. Mikro cerrahi ameliyatını anlatmadan önce bel fıtığı hastalığını anlatmak daha doğru olur.

Belde beş adet omur kemiği vardır ve bu kemiklerin arasında da disk denilen kıkırdaklar vardır. Disklerin iç kısmında yumuşak, dış kısmında sert dokular vardır. İçerdeki yumuşak doku sertleşerek dışarı çıktığında sinirlere basınç yapar. Böylece bel fıtığı oluşur.

Yürürken ve oturup kalkarken güçlük çekme gibi belirtileri vardır. İnsan yaşamını olumsuz etkileyen hastalıkların başında gelir. Bel fıtığı yeni teknikler sayesinde başarı ile tedavi edilebilmekte. Tedavi edilmediği takdirde, hareket kısıtlılığı, idrar tutamama, çabuk yorulma, cinsel güç kaybı gibi pek çok hastalığa yol açabilmektedir. Bel fıtığını önlemek için ani hareket, ağır kaldırma ve ters hareketlerden kaçınmalısınız.

Bel ağrısı çeken hastaların hemen doktora başvurmaları gerekmektedir. Bel fıtığı başlangıcında ilaçla tedavi iyi sonuçlara ulaşılabilir. Başlangıç olarak sinire ne kadar baskı yapılıyor onun belirlenmesi gerekir. Duruma göre hastaya kas gevşetici ve yatak istirahati önerilir. Her şeye rağmen iyileşme görülmüyorsa fizik tedavi uygulanmalıdır.

Cerrahi Müdahale

İlaç ve fizik tedaviye rağmen ağrılar hafiflemiyorsa cerrahi müdahale gerekmektedir. Bel fıtığında mikro cerrahi yöntemi ile hastalar çabucak iyileşip eski sağlıklarına kavuşuyorlar.

Gelişmiş mikroskop ve gelişmiş teknolojik aletlerin ameliyatlarda kullanılması ile Mikro cerrahi ameliyatları günümüzde en kolay ameliyatlardan biri olmuştur. Bele küçük bir delikten girilerek yapılan bu ameliyatta dikiş gerekmiyor. Ameliyat 15-20 dakika sürüyor. Hastalar ameliyattan 2 saat sonra ayağa kalkabiliyor. Sakat kalma ya da felç olma gibi bir risk taşımıyor. Hasta bir hafta içerisinde tamamen iyileşiyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. ismail erdiril dedi ki:

  selam doktor bey ben yıl 2008 de bel fıtıgından ameliyat oldum 2009 yılından beri ne sırt üstü yatabiliyom ne sagıma nede soluma yatabiliyom sabahlara kadar bir saga bir sola dönüp duruyom kaç kere emar çekildi birşey yok dediler ama ben sancılardan hiç sabahlara kadar uyuyamıyom bana bir yardımcı olursanız çok memnun kalırım

 2. ayşe yaz dedi ki:

  başparmağımda ağrı vardı.zar kalınlaşıp yapıştı diye iğne ile girip işlem yaptılar 2 hafta oldu ağrım geçmedi geçmezse ameliyat yapacağız dediler lütfen değerlendirir misiniz?

  1. doktorbey dedi ki:

   Ayşe hanım merhabalar, öncelikle geçmiş olsun. Bu tür kısıtlı konularda yalnızca makalelerimizle bilgi paylaşabiliyoruz. Diğer ince detayları zaten hekimleriniz değerlendiriyor. Hekimlerinize güvenin. Ameliyat sonrası görüşlerinizi ve sağlık durumunuzu burada tekrar bizimle paylaşırsanız çok memnun kalırız. Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yaz