Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Mide Yanması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Mide yanması, en basit şekilde, midede oluşan yanma ve ekşime hissidir. Mide yanmalarında genel olarak sadece midede değil aynı zamanda gırtlak bölgesinde de yanma hissedilir. Mide yanması rahatsızlığından mustarip insanlar, kimi zaman bu rahatsızlığı gün içinde birkaç defa yaşayabilir. Mide yanmasının en önemli sebebinin genel olarak yediğimiz veya içtiğimiz gıdalarla ilgili olduğun söyleyebiliriz.

Mide Yanması Neden Oluşur?

Mide yanması, farklı insanlarda farklı gıdaların yan etkisi olarak görülebilmektedir. Örneğin, kimi sebzeleri bu kategoride sayabiliriz. Bunların en önemlileri soğan, sarımsak, domates ve benzerleridir. Ayrıca bazı baharatlar ve bu baharatların kullanıldığı kimi yiyecekler de bazı insanlar da mide yanmasına sebep olabilir. Aynı zamanda kızartmalar da mide yanmasına sebep olabilen yiyeceklerden bir diğeridir. Bununla beraber, tat olarak birbirinde çok farklı gıdaları aynı anda tüketmeyi de mide yanmasına sebep olarak sayabiliriz. Örneğin ekşi bir gıda ile tatlı bir gıdanın aynı anda tüketilmesi, mide yanmasına sebep olabilir.

Mide Yanmasının Yan Etkileri…

Uzun süreli veya belli aralıklarla baş gösteren mide yanmaları, başka tip rahatsızlıklara da sebebiyet veriyor olabilir. Örneğin, uzun süreli mide yanması rahatsızlığı yaşayan bir kişinin yemek borusunda bir takım sorun oluşmuş olabilir. Bu gibi durumlarda rahatsızlığı yaşayan kişinin hızlı bir şekilde bir uzmana başvurmasını tavsiye ediyorum.

Mide Yanması Nasıl Tedavi Edilebilir?

Mide yanması çeken bir kişiye önerebileceğim ilk şey, süt veya içerisinde asit bulunmayan sıvılar tüketmesidir. Bu mide yanmasının önüne geçebilecek en basit yöntemdir. Rahatsızlığın geçmemesi durumunda ise pastil kullanılabilir. Pastiller, mide yanması sorununa oldukça iyi gelebildiği için ve herhangi bir yan etkisi bulunmadığından, bu gibi durumlarda kullanılmasını tavsiye ediyorum. Fakat pastilin etkisini gösterme süresi kişiden kişiye değişebilir, bu süre kimi insanlarda da birkaç saati bulabilir.

Bununla beraber, uzun süreli mide yanması yaşayan bir kişide çok daha ciddi rahatsızlıklar bulunabilir. Mide yanması basit gibi gözükmekle birlikte, kansere kadar gidebilecek bir takım rahatsızlıkların belirtisi olabilir.

Mide Yanmasını Tekrar Yaşamamak İçin…

Mide yanmasını tekrar yaşamak istemeyen bireyler için önerebileceğim ilk şey kilolarına dikkat etmeleridir. Kilo dengesinin bozulması, bireylerde mide yanmasına sebep olabilir. Ayrıca, yenilen gıdalara dikkat etmek de çok önemlidir. Aşırı baharatlı gıdalardan, kafeinden, alkolden veya kızartma türü yiyeceklerden kaçınılmasını şiddetle tavsiye ediyorum.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz