Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Mide Yanması EVDE TEDAVİ Yöntemleri

Mide yanması tüm toplumlarda neredeyse herkeste zaman zaman görülen ve çok rahatsız hissettiren kötü bir mide hastalığıdır. Mide yanması hastalığına sahip kişisel istedikleri her şeyi yiyemez, keyiflerine göre beslenemezler ve yedikleri çoğu şeyden sonra büyük yanmalar ve acılar çekerler. Bu yazıda mide yanması neden olur, mide yanması nasıl geçer ve mide yanması olmamak için nelere dikkat etmeliyiz? gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

 

Mide yanması nasıl ve neden oluşur?

Mide yanması kısaca; yediğimiz besinler ve sıvıların asitlerinin mideden yukarı doğru yükselmesiyle oluşur. Mide yanmasından eğer uzun süredir şikayetçiyseniz ve ağrı ve mide yanmalarının derecesi eğer çok yüksek ise bahsedeceğimiz alternatif tedavi yöntemlerini bir kenara bırakarak derhal bir sağlık kuruluşunda muayene olmanızı öneriyoruz. Basit mide yanması rahatsızlıkları ve yalnızca ara sıra mide yanması rahatsızlığı çeken kişiler için bazı ipuçlarımız olacak. Lütfen okumaya devam edin.

 

Sakız ve Süt, Mide Yanmasına İyi geliyor mu?

Herkes süt içmeyi sevmiyor olabilir. Ya da süt içtiği zaman vücudundan olumsuz sonuçlar doğan kişiler de olabilir. Hatta süt bazı kişilerde mide yanması dahi yapıyor olsa da ara sıra mide yanması ve mide ekşimesi sorunu yaşayan kişiler bir bardak ılık süt ile mide yanması ve mide ekşimesi sorunlarından büyük ölçüde kurtulacaklardır. Sütün yanı sıra sakız çiğnemek de mide asitlerini dizginleyerek yükselen asitleri mideye iter ve mide yanması sorununu biraz olsun azaltmış olur.

 

 

Evde Mide Yanması Önlemleri ve Tedavisi

Öyle her mide yanmasında ne yazık ki doktora gitmeye zaman ayıramıyoruz. Ama keşke ayırabilsek değil mi? Ne de güzel olacak. Maalesef olmuyor. Biz de kendi başımızın çaresine bakarak evde mide yanmasından nasıl kurtuluruz, mide yanmasını evde nasıl geçirebiliriz bunları inceleyelim. Her şeyden önce düzenli beslenmeniz gerektiğini belirterek aşağıda maddeleri sıralamaya başlıyoruz.

 

Hangi zamanda ne yenir dikkat edin;

Yatmadan en az 3 saat önce tüm gıda alımlarını (su hariç) durdurmuş olmalısınız. Çünkü yatmadan önce yenilen gıdalar & besinler uyku esnasında vücudun pozisyonu ve iç organların çalışma düzensizliği sebebi ile mide yanması yapacaktır.  Ne yiyeceğiniz konusunda ise sözü fazla uzatmadan ‘yakabileceğiniz kadarını yeyin’ diyerek tamamlamak istiyorum. Günde 1-2 büyük öğün yemek yerine öğün sayılarını 4-5-6’ya çıkararak ve her öğünde çok az beslenerek mide yanması etkilerini ve faktörlerini en aza indirmiş olacaksınız.

 

Besinleri Tüketirken Kendinizi Dizginleyin;

Öğünlerde veya öğün aralarında yemek yerken mümkün olduğunca yavaş yemeye ve ağzınızdaki parçayı gereğinden fazla çiğnemeye özen gösterin. Böyle yaparak gıdanın besin ve protein değerini azaltmış olmazsınız. Tam aksine lokmamızı fazla çiğneyip sindirime yardımcı bir tavır sergileyerek midenin yiyeceği hazmetmesine yardımcı olmuş oluyoruz. Mide yanması riskini de bir puan azalttık bravo!

 

 

Yağlarınız Artık Fazla Olmaya Başladı?

Gün içerisinde kişi bir çok pozisyonda bulunabiliyor. Böylelikle de göbek, kasın ve bel bölgesindeki yağlanmalar eğilip kalkmalarda ve diğer çeşitli pozisyonlarda mideye baskı uyguluyor. Bu baskı neticesinde ise midedeki asit yukarı doğru yükseliyor ve mide yanması dediğimiz hadise gerçekleşiyor. Daha dikkatli olmakta fayda var.

 

Sigara ve Alkole Veda!

Sıkıldınız biliyoruz. Fakat biz bu uyarıyı yapmaktan sıkılmayacağız. Sigara ve alkol midedeki asit seviyesini düzenleyen kasların işlevini zamanla yitirmesine sebep olmakta ve mide yanması mide ekşimesi gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.

 

Uyku Pozisyonunuzu Kontrol Ettiniz mi?

En önemli mide yanması şikayetlerinden birisi de yatış pozisyonudur. Dümdüz bir yataktan ziyade 5-10 derece arasında eğdirilmiş bir yatakta başınız yukarıda yatmak mide asitini düzenleyecek ve uyku esnasındaki mide yanması sorununu en aza indirecektir. Aman dikkat; Bilinçsiz yüksek yastık kullanımları ile boyun ağrılarına yakalanmayın!

 

Rahat bir mide ile ağrısız yanmasız günler dileriz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz