Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Mide ülseri nedir nasıl tedavi edilir?

Mide ülseri hemen herkesin duyduğu ancak tam olarak ne olduğunu bilmediği bir hastalıktır. Günümüzde mide ülseri şikayetleri artmıştır, bu sebeple yazımda mide ülseri nedir sorusuna cevap verirken mide ülserinin sebepleri ve tedavisinden de bahsedeceğim. Mide ülserinde erken teşhisin ne kadar önemli olduğunu yazımın başında vurgulamak istiyorum. Bu noktada mide ülseri belirtilerini de dikkatle okumanızda fayda var.

 

Mide ülseri nedir?

Yemek borusundan bağırsaklara kadar olan bölüme sindirim sistemi adı verilir ve sindirim sisteminde oluşan yaralara ülser denir. Özellikle mide de oluşur ve midede oluşan ülsere mide ülseri adı verilmektedir. Başlıca sebebi mide asidinin mide çeperine zarar vermesidir.

 

Mide ülserinin sebepleri nelerdir?

Midenizi bir balon gibi düşünün ve bu balonun iç yüzeyinde ekstra bir koruyucu tabaka olduğunu hayal edin, işte bu koruyucu tabaka çeşitli nedenlerle zarar görebilir. Bu durumda zarar gören kısımda mide asidinin de etkisiyle yara veya yaralar meydana gelir. Mide ülserinin sebebi kısaca budur. Şimdi maddeler halinde mide ülserinin sebeplerine göz atalım.

  • Sinir ve stres
  • Tedavi edilmeyen gastrit
  • Asitli içecekler, sigara ve aşırı çay kahve tüketimi
  • Mide asidinin aşırı salgılanması

 

Mide ülserinin belirtileri nelerdir?

Bu hastalığın en büyük belirtisi mide yanması ve ağzınıza sık sık acı su gelmesidir. Mide ülseri olan kişinin beti benzi atar dil rengi bozulur. Karının üst kısmına bastırıldığında acı hisseder.

İlerleyen mide ülserlerinde, yemek sonrası mutlak suretle mide yanması, bulantı ve kusma görülür. Nadir olarak ağızdan kan gelir.

 

Mide ülseri nasıl tedavi edilir?

Başlangıç aşamasındaki mide ülseri ilaçla tedavi edilir. Tedavi mide asidini azaltmaya ve mide ülserine sebep olan bakteriyi yok etmeye yöneliktir. Mide ülserinde ameliyat nadir olarak yapılır.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz