Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Mekik Nasıl Çekilir? Mekik Çekmenin Faydaları

Göbek bölgesindeki yağlar hemen hemen herkesin korkulu rüyası. Bu yağlardan kurtulup sert ve kaslı bir karın bölgesine sahip olmak için en bilinen ve en faydalı egzersiz hiç kuşkusuz mekiktir. Mekik çekmek çoğu kişi tarafından bilinse de doğru yapılması son derece önemlidir.

Aşırı yumuşak olmamak kaydıyla düz ve yumuşak bir zemine sırt üstü uzanın.

Bel boşluğu kapanana kadar dizlerinizi kırarak ayağınızı karşıya bakacak şekilde kendinize doğru çekin. Bu esnada diz ve ayak açıklığınız omuz genişliğine eşit olmalı ve ayaklarınız yere düz basmalıdır. Eller serbest durabilir, göğüs hizasında birleştirilebilir veya kafa arkasında tutulabilir. Doğru duruş alındıktan sonra karın kasları sıkılarak gövde yavaşça dizlere doğru çekilir. Yerle yaklaşık 45 derecelik açıya ulaştıktan sonra birkaç saniye o pozisyonda kalınarak yavaşça geri doğru uzanılır. Kalkış sırasında nefes vermek, iniş sırasında da nefes almak doğru mekik için önemlidir. Mekik hızını arttırmak size hiçbir fayda sağlamadığı gibi sakatlanmalara da yol açabilir. Bu yüzden mümkün olduğunca yavaş ve hissederek yapılmalıdır. Mekik çekerken yapılan en büyük hatalardan biri de ellerle başın arkasından çekerek zorlamaktır. Ara ara dinlenmeyi ihmal etmeyin.

Mekik hareketi abdominal kaslar olarak bilinen orta karın kaslarını çalıştırmak için yapılan temel egzersiz hareketidir. Aynı zamanda yanlarda bulunan ve oblik kasları olarak bilinen yan karın kasları da bu egzersiz sırasında çalışmaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ömer dedi ki:

    resimdeki ortadaki resimden 90 dereceye kadar yaparsanız karın kasını dinlendirmeden çok ağır bir şekilde yanması oluşur. gelişim açısından daha iyi olur.

Yorum Yaz