Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Lensin Göze Batması Durumunda Ne Yapılır?

Lenste göze batma durumunda ne yapılacağını öğrenmeden önce dilerseniz bu batmanın neden olduğunu söyleyelim. Lensin göze batma hissinin tek bir sebebi vardır; gözün kuru olması, göz yaşı eksikliği, göz kuruluğudur. Kontakt lensler, yapıları gereği yüksek oranda suya ihtiyaç duyarlar. Göz içerisinde rahat ve konforlu bir şekilde hizalanıp durabilmeleri için gözün içerisindeki su oranının, göz yaşı oranının uygun seviyede olması gerekir. Bu göz yaşı seviyesi eksik olursa, lens kişinin gözünde yanma ve batma hissi yapabilir. İşte çözümü şöyle;

 

Lens göze batıyorsa ne yapmalıyız?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, lensin gözde batma hissinin tek sebebi göz kuruluğudur. Göz kuruması kimlerde görülür? Bilgisayar karşısında uzun süre duranlarda, havasız ortamda bekliyorlarsa yada göze direkt olarak bir hava akışı geliyorsa (camlar açıkken araç kullanmak yada kask-koruyucu olmadan motor kullanmak gibi..) göz kuruması olacaktır. Haliyle gözü kuruyan kişilerde de kontakt lensler batma hissi uyandıracaktır. Lens göze bakıyorsa, göz doktorları kontrolünde size reçete edilen suni gözyaşlarını kullanabilirsiniz. Suni göz yaşı kapsüller veya damlalar halinde satın alınabilir. Göz kuruluğu yaşayan kişilerde lens batma yapacaktır ve örneğin günde gözünde 15 saat lens duran kişi,5-6 saat sonra lensi çıkarma ihtiyacı hissedecektir.

Diğer bir yöntem ise, lensin gözde batma yaptığı anlarda lensin temiz ve dikkatlice çıkarılarak, gözün kendi fizyolojisine kavuşması bir müddet beklendikten sonra lens tekrar takılabilir. Lens kullanımında bu tür şeylere muhakkak dikkat edilmelidir.

 

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ismail dedi ki:

    lenste sorunda olabilir
    ben lenslerimi çok hassas ve itina ile taktım yeni açılmış lensti fakat bir tanesi batma yaptı diğeri ise gözümde yok gibiydi. ertesi günün göz değiştirerek lensleri taktım yani batan lensi göz değiştirerek taktım. batma aynı lenste devam etti. yani bu sefer öbür gözde batma oldu yani lenste sorun var. aylık lensti hala aynı lensi değişerek kullanıyorum aynı lens batıyor. lensin bir tanesi hatalı üretim.

Yorum Yaz