Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Lavman Nedir, Nasıl Yapılır ve FAYDALARI?

Lavman kalınbağırsakla ilgili problemlerde bağırsağı temizlemek için kullanılan bir yöntemdir. Lavman bağırsaktaki zararlı toksinlerin vücuttan temizlenmesi için başvurulan bir temizleme yöntemidir. İnsanlarda sıklıkla görülen karın ağrısı şikâyetlerini gidermede çözüm odaklı tedavi şeklidir. İnsan vücudunun bütün organları bir sistem içerisinde çalışır. Bir organın eksik çalışması ya da hiç çalışmaması sistemin düzeninin bozulmasına sebep olur. Bağırsaklar da insan vücudu için hayati öneme sahip bir organdır. Sindirim sisteminin düzenli çalışması bağırsakların işlevselliğinin yerine getirmesine bağlıdır. Az sıvı tüketen sürekli olarak katı besinleri yiyerek vücudunun dengesini bozan bireylerde kabızlık problemi ortaya çıkar.

 

Lavman sadece tıbbı müdahale olarak değil terapi süreci olarak da uygulanır. Yurt dışında alışılmış bir terapi türü haline gelen lavman terapisi ülkemizde henüz kendini kanıtlamış değildir. Lavman uzun süre büyük abdestine çıkamayan kişiler için uygulanan bir işlemdir. Kabızlığın geçmediği, kişinin şikayetlerinin arttığı durumlarda doktor tarafından yapılan testler sonrasında uygulanan bir işlemdir. Lavman, hastanın rektal muayenesi yapıldıktan sonra uygun malzemelerle makattan hortum ucu benzeri bir şeyle sıvı verilerek katı dışkının eritilmesi işlemine dayanır. Lavman yapılırken müdahale sırasında kullanılacak olan materyaller doktor tarafından hazırlanır. Makata girecek olan cismin ucu yağlanıp bir süre bekletilir. İşlemi yapacak olan personel gerekli temizlikleri yaptıktan sonra işlem başlar. Tabi hasta yapılacak işlem hakkında bilgilendirilir.

Bu tedavi sırasında kullanılacak olan kağıt havlu hazırlanır hastanın müdahale pozisyonuna gelmesi istenir. Sol lateralpozisyone gelen hastanın üstte kalan bacağını diğer bacağından biraz daha fazla bükmesi sağlanır.İrrigatör içindeki hava boşaltılır. Daha sonra rektuma on cm kadar sokulur irrigatör musluğu açılarak kalça seviyesinden altmış cm yüksekte tutulur. Hazırlanan sıvı hastaya enjekte edilir. Tüprektal çıkarıldıktan sonra havluya sarılıp hastanın sırt üstü yatması sağlanır. Sırt üstü yatan hastanın altına sürgü çekilir. Hazırlanmış ve enjekte edilmiş solüsyonun 5-8 dakika durması istenilendir. Hasta değişimi hissettiği anda konulan sürgüye lavman adı verilir. Daha sonra tuvalet kağıdı ile temizliğini halleder.

Lavman bitiminde gerektiğinde hastaya yardımcı olunup temizlenir ve işlem sonlanır. Kısacası lavman işleminde kalın bağırsAğa hazırlanan solüsyonların aktarılması bağırsakta sorun oluşturan faktörlerin yıkanması temizlenmesi sağlanır. Lavmanın birçok faydası vardır. tedavi yaptıran bireylerde bulaşıcı hastalıklardan kurtulma ihtimali vardır. zaten bu tedavideki amaç zararlı toksinlerin vücuttan atılması istendiği için işlem sonucunda bağırsaklarda zararlı bir madde kalmaz. Kahvenin zararlı toksinleri atma özelliğinden dolayı müdahaleden önce içmekte fayda vardır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. hasan cil dedi ki:

    be sürekli yorgun halsiz ve sürekli uyku hali karın şişliği sürekli yemek yeme istei var ne yapmalıyım

Yorum Yaz