Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Kuru Saçlar için Bakım ve Maskeler

Çeşitli etkenler sonucunda kırılganlık eğilimi yüksek olan saçlara kuru saç denilmektedir. Sık saç boyatmak, düzenli saç bakımı yaptırmamak, fön makinelerinin yanlış kullanımı… vesaire sebepler, kırılgan kuru saçların oluşumuna sebep olabilmektedir. Çeşitli yöntemlerle saç kuruluğundan kurtulmak mümkündür. Bu yazımızda, saç kuruluğunu engellemeye yönelik tavsiyeleri bulacaksınız.

 

Kuru Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle, kuru saçlara yönelik üretilen şampuanlar kullanmalısınız.
  • Saç kuruluğunu engellemek için üretilen nemlendirici kremler kullanmalısınız. Saçınızı her yıkama işleminden sonra nemlendirici krem kullanmak kuruluğu önleyecektir.
  • Saçlarınızı yumuşatmaya yönelik olarak günde en az 5-6 defa saçlarınızı taramalısınız.
  • Çok açık renk tonlarına saçı boyatmak, saçın kırılganlığını oldukça arttırmaktadır. Bu sebeple, orta ya da daha koyu tonlarda saç boyaları tercih edilmelidir.
  • Bitkisel özlerden üretilen saç serumlarıyla saç kuruluğunu önleyebilirsiniz. Saç yıkama işleminden sonra, saçlarınıza serumu uygulayarak ortalama 1 saat kadar kurutmadan beklemek saçlarınıza gayet iyi gelecektir.

 

 

 

Kuru Saçlar İçin Hangi Maskeler Uygulanabilir?

Doğal Kuru Saç Bakım Maskesi: 1 tatlı kaşığı bal, 1 fincan su, 2 çay kaşığı badem yağı, 2 çay kaşığı ceviz yağı, 1 çay kaşığı keten tohumu ve limon ile hazırlanmaktadır. Bütün malzemeler bir kap içerisinde karıştırılır. Karışımın üzerine ılık su ilave edilir. Limonun yarısı karışımın içine sıkılır. Karışımı saçlarınıza iyice yedirdikten sonra, saçınızı bir havlu ile sararak 1 saat bekleyin. Bu uygulamayı haftada bir defa yapın.

 

Doğal Yağ Bakım Maskesi: 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, 2 tatlı kaşığı argan yağı ve 1 çay kaşığı çörek otu yağı ile hazırlanmaktadır. Yağları bir kap içerisinde iyice karıştırın. Daha sonra, karışımı saçlarınıza iyice yedirin. 1 saat bekledikten sonra, saçlarınızı bol miktarda ılık su ve şampuanla yıkayın. Bu uygulamayı haftada bir defa yapın.

 

Kuru Saç Bakım Maskesi: 4 tatlı kaşığı bal ve 8 tatlı kaşığı zeytinyağı ile hazırlanmaktadır. Zeytinyağı ile balı bir kap içerisinde iyice karıştırın. Karışımı, bir kavanozda ağzı kapalı biçimde 2 gün saklayın. Daha sonra, karışımı saçlarınıza iyice yedirin. Bu şekilde 20 dakika bekledikten sonra, saçlarınızı bol ılık su ve şampuanla yıkayınız. Bu uygulamayı haftada bir defa yapın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz