Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Kulak Çınlaması Neden olur?

TIP dilinde bakıldığı zamana “tinnitus” adı verilen, halk dilinde ise “biri benim hakkımda konuşuyor” olarak bilinen kulak çınlaması gerçekte neden oluyor? Kulağın çınlama gibi bir durum yaşaması için ne gibi bir ortam gerekli? Bu ve bunlara benzer kulak çınlaması ile ilgili sorulara genel hatlarıyla cevap vermeye çalışacağız.

Ayrıca kulak çınlaması sorununun temelinde her zaman bir rahatsızlık yatmayabilir. Lâkin bu demek değildir ki her kulak çınlaması önemsizdir. Eğer bazı durumlarda meydana gelen çok ciddi ve ağrılı, uzun süren kulak çınlamaları nadirde olsa yaşanır ise asla “önemsiz” olarak görülmeden direkt olarak bir uzman desteği almak adına en yakın sağlık kuruluşunu gidilmelidir.

 

Kulak Çınlaması Önemli Bir Sorun Mudur?

Genel olarak bu soruya “hayır” cevabı verilebilir. Zira kulak çınlaması sorunu temelde hiç bir nedene bağlı olmadan yaşanan basit bir durumdur. Lâkin çok nadirde olsa temelde bazı hastalıkların yattığı görülebilir. Kulak çınlaması ise, bu hastalıkların bir nevi habercisi niteliğindedir. Fakat dediğimiz gibi bunlar nadir durumlardır ve genelde kulak çınlaması korkulacak bir durum değildir. Kaldı ki temelinde herhangi bir hastalık yatsa dahi, bu hastalıklar genel anlamda baş dönmesi ve baş ağrısı gibi sorunlardır.

 

Kulak Çınlamasında Doktora Gidilmeli Mi?

Eğer standart olarak daha önceleri de yaşamış olduğunuz kulak çınlamaları gibi bir durum söz konusu ise, doktora gitmenize gerek yoktur. Fakat hiç durmayan ve iyice şiddetli bir hâle ulaşan kulak çınlamaları yaşıyorsanız mutlak doktora başvurmanız önerilir. Zira yazımızın girişinde de bahsettiğimiz gibi aşırı bir çınlama olması, farklı bir hastalığın habercisi olabilir.

 

 

Kulak Çınlaması Nasıl Ölçülür?

Sizin bireysel olarak kulak çınlaması konusunda bir ölçüm yapmanız ya da dışarıdan bu çınlama ile ilgili ölçüm yapılması mümkün değildir. Nitekim kulak çınlaması dışarıdan duyulan bir ses yaratmaz. Ancak her zamanki gibi arada yaşanılan çınlamalar seviyesinde abartılacak bir durum yok ise, müdahale edilmez. Ama dediğimiz gibi ciddi ve uzun süreli rahatsız edici bir çınlama var ise bir uzman desteği alınması gerekecektir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz