Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Köpek Fobisi Nedir Nasıl Geçer ?

Köpek Korkusu Nedir ?

Köpek korkusu, psikolojik sorunlardan bir tanesidir. Normal yaşantıda köpeklerden korkmak doğaldır fakat bu korku günlük yaşamda size takıntı şeklinde üzerinize baskı yapıyor ve yaşantınızı önemli ölçüde etkiliyorsa fobik bozuklardan bir tanesi olarak belirlenmektedir. Evden dışarı çıkamıyor veya gideceğiniz yerde herhangi bir köpek varlığı var mı yok mu şeklinde sürekli düşünüyorsanız bu durum fobi olarak adlandırılır ve bir an önce uzman kişilere danışarak tedavi olmanız gerekmektedir.

 

Köpek Korkusunun Nedenleri

Köpeklerden korkmanızın bir çok farklı nedeni olabilir, bu durum köpek korkusuna değil, fobilere özel bir durumdur. Küçüklüğünüzde köpeklerle yaşamış olduğunuz kötü bir anı, bilinç altınıza işleyerek ileriki yaşantılarınızda sürekli yaşamış olduğunuz korkuyu hatırlatır ve bilinçaltını tetikleyerek aklınızda her zaman soru işareti olmasına neden olur.

Köpek korkusu nasıl yenilir, nasıl geçer ?

Köpek korkusunun boyutu, eğer sadece köpeklerden korkmak gibi doğal bir durum ise kendiliğinden bu durum ortadan kaybolabilir ve ciddi bir problem oluşturmaz. Fakat köpek fobisi ciddi anlamda hayatınızı etkiliyor ise, sizin köpeklere yaklaşmadıkça onların size herhangi bir zarar vermeyeceğini veya onlarla iletişim kurabileceğinizi düşünebilir, kendinizi ikna edebilirsiniz.

Zaman içerisinde köpeklere karşı biraz daha yaklaşarak, onlarla vakit geçirerek ne kadar masum olduklarını gördüğünüzde bu fobinizden vazgeçebilirsiniz. Tabiki bir psikiyatriden destek almanız, uzman kişiler eşliğinde bu duruma bir çözüm yolu üretmeniz sizin için bu süreci atlatmanızda oldukça yarar gösterebilir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. zeliha yılnaz dedi ki:

    iyi günler köpek fobim var çok fazla derecede normal hayatımı da etkiliyor köpek gördüğümde korku heyecan panik kalp çarpıntısı terleme oluyor ve moralim çok bozuluyor bu korkunun sebebi bilinç altında yatan sebep aslında düşündüğümde aklıma geldi 16 yaşındayken arkadaşım üzerime doberman saldı o günden kalma olabilir çünkü öncesinde korkmuyordum bu bir panik atakmı yoksa bilinç altında yaşananlarmı köpekelri seviyorumda aslında bazıları çok sevimli ama bu korku yokmu nasıl yenicemm aslıdna karakter olarak çok güçlü ve hırslıyımdır yardımcı olursanız teşekkürler

  2. Nilay ozturk dedi ki:

    Bende ayni fobi var, ankara da boyle bir fobi grubu imkani var mi ? Yardimci olabilirseniz sevinirim
    . Tesekkurler

Yorum Yaz