Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Kemik erimesi nasıl tedavi edilir?

Kemik erimesi günümüzde tedavi edilebilir bir hastalıktır. Yıllar önce bu durum biraz farklı olsa da yine de kemik erimesi tedavi edilebiliyordu fakat günümüzdeki gibi olumlu sonuçlar alınamayabiliyordu. Kemik erimesi hastalığı boyunca kaybedilen kemik kütlesi tam olarak eski haline dönemese de çok büyük ölçüde geri kazanılabiliyor ve hasta eski sağlığına dönebiliyor. Peki kemik erimesi tedavisi nasıl yapılmakta? Bunun birden fazla cevabı bulunmakta. Her şeyden önce, hiç bir tedavi yöntemine başvurulmadan önce ilk dikkat edilmesi gereken husus “beslenme”. Evet tüm olay aslında burada bitiyor. Kemik erimesi hastalığının tıbbi tedavisi bu tedavi süresince elbette çok büyük bir paya sahip fakat düzenli ve kemikleri besleyici gıdalar ile beslenmenin ve düzenli egzersiz, spor yapmanın faydaları ise kesinlikle küçümsenmemelidir.

 

Kemik Erimesi (Osteoporoz) Kimlerde Görülür, Neden olur?

Erkekler, çoğu bedensel konuda olduğu gibi kemik erimesi hastalığında da kadınlardan daha güçlüdür. Erkek bireylerin kemikleri kadın kemiklerinden daha güçlü olduğu için kadınlarda kemik erimesi hastalığı daha sık görülmektedir.

Yaşlılık, kemik erimesine bir davetiye. 50 yaşını gecen kişilerde kadın veya erkek fark etmeksizin kemik kaybı başlar. Mevcut kemiklerde ise küçülme ve erime gibi sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Menopoza giren kadınlarda kemik erimesi ciddi bir sorundur. Menopoz sonrasında östrojen hormonu azalan kadınlarda kemik erimesi hastalığı görülebilir.

Ameliyatla aldırılan yumurtalıklar kemik erimesine neden olabilir.

Kalsiyum ihtiva eden besinlerin az tüketilmesi ve düzensiz beslenmek de kemik erimesine sebep olabilir. Hatta düzenli beslenmemek, kemik erimesi hastalığının sebepleri arasında en başta gösterilmektedir.

Durağan bir hayat sürerek hareketsiz hayatını devam ettiren kişilerde de kemik erimesi hastalığı büyük ölçüde gözlemlenmektedir. Ne duruyorsunuz? Ayağa kalkın!

Antrenman, spor ve egzersiz yapmayan kişiler kemik erimesi hastalığına yakalanmaları an meselesi…

Ailesindeki başka bir bireyde kemik erimesi hastalığı olan her kişi de potansiyel bir kemik erimesi hastası olabilir. Aman dikkat, hasta olmadan önlemleri almakta fayda var!

Zayıflık da kemik erimesine neden olan ilginç etkenlerden bir tanesi. Kilolu ve şişman kişilerde kemik erimezi zayıflara oranla daha az görülmektedir. Kilonun faydası olur mu demeyin.

Kahve, kola, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar da kemik erimesinde baş rol oynamaktadır.

Aşırı miktarda tuz (sodyum) tüketmek, güneş ışıklarına yeterince maruz kalmama gibi sorunlar da kemik erimesi hastalığına davetiye çıkartabiliyor.

 

Kemik Erimesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uzmanlar kemik erimesinin tedavisinde günümüzdeki hastaların şanslı olduklarını bildirmekteler. Tıbbi müdahalelerin yanında hasta da kendi çabaları ile kemik erimesi hastalığını yenebilir. Nasıl mı? Tabii ki düzenli beslenme ve spor ile. Kemik erimesi hastalığının ilaç ile tedavisi sürerken hasta kendi imkanları ile hayatını daha güzel bir hale getirmeli ve kemik erimesine neden olan bütün etken maddeleri ortadan kaldırmalıdır. Bol miktarda güneş almayı da ihmal etmeden hasta elinden geleni yapmalıdır.

 

 

 

Yazımızda da bahsettiğimiz gibi; egzersiz, spor olmayan bir hayatta her türlü sağlık probleminin görülmesi olasıdır. Huzurlu bir hayatın müdavimi olmak için muhakkak spor yapmalı, egzersiz ve diyetlerimizi aksatmamalı, hayattan zevk almalıyız. Böyle bir hayata hangi hastalık bulaşabilir ki?

Hastaliktedavi.net sağlıklı günler diler.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz