Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Kelliği Önleme Bitkisel Tedavisi

KELLİĞİN BAŞLICA NEDENLERİ

Kellik yüzyıllardır süren bir cilt hastalığıdır. Cinsiyet ve yaş gözetmeksizin herkeste görülebilen bir hastalıktır. Yanık, beslenme yetersizliği ve travma gibi nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Saç dökülmesinde en çok rastlanan neden androjonik denilen hormonal saç dökülmesidir. Androjonik hormonlar hem kadınlarda hem erkeklerde bulunan; erkeklerde,  testis ve böbrek üstü bezlerden,  kadınlarda ise, daha az miktarda ve yumurtalık ve yine böbrek üstü bezlerden salgılanır. Bazı saç folikülleri, bir androjenik hormon olan, dehidroepitestesteron’a (DHT) maruz kalırlar. Uzun süre DHT ‘ye maruz kalan saç foliküllerinden dolayı saçlarda öncelikle zayıflama ve incelme sonrasında ise dökülmeler oluşur.

KELLİĞİN İNSAN PSİKOLOJİSİNE ETKİLERİ

Saç dökülmesi kişilerde psikolojik etki bırakmaktadır. Saçları dökülen kişi toplum içine karışmaktan çekinir. Kendini diğer insanlardan soyutlamak ister. Gideceği ortamlarda, kelliğinden ötürü komik, gülünç duruma düşeceğini düşünür. Fiziksel ve ruhsal anlamda yetersiz olduğunu düşünerek psikolojik çöküntü yaşar. Psikolojik baskı altına giren kişilerde saç dökülmesi hızlanmaya başlar. Doktorların hastalarına stresten uzak durmalarını söylemeleri bu nedenledir. Ancak stres ve kellik birbiriyle doğru orantılıdır. Yani kel olan kişi stres içindedir, stresli olan kişi giderek kelleşmektedir. İnsan psikolojisi kontrol altına alındıktan sonra çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilir. Dermatologlara başvurmanın yanı sıra bitkisel çözümler de bulunmaktadır. İşte size bir kaç örnek.

KELLİĞE BİTKİSEL ÇÖZÜMLER

ISIRGAN OTU MUCİZESİ

Bir litre suyun içine bir tutam ince kıyılmış ısırgan otu kökü atılarak 8 ila 10 saat boyunca bekletilir. Sonra 4 tutam kadar ısırgan otu yaprağı eklenir. Bu karışım kaynayana kadar ateşte bekletilir. 10 dakika üstü kapalı şekilde demlenmeye bırakılır. Demlenen karışım süzülür. Bu su ile kafa derisi ve saçlar 5 dakika boyunca yıkanarak masaj yapılır. Bu işlem 4 hafta boyunca uygulanmalı ve karışım her gün için ayrı ayrı yapılmalıdır. Yıkama işleminden önce kafa derisine İsveç şurubu ve ısırgan otu tentürü ile dönüşümlü friksiyonlar yapılmalıdır. Daha ilk haftada saç dökülmesi duracaktır. Tedavinin sonuna doğru ise yeni saçlar çıkmaya başlayacaktır. 4 haftalık tedavinin sonunda bu uygulamaya devam etmek isterseniz 3-4 günde bir yapabilirsiniz. Böylece saç dökülmesi uzun vadede engellenmiş olur. Ayrıca saçlar parlak ve sağlıklı bir görünüme sahip olurlar.

KARANFİL MUCİZESİ

Bir bardak kaynar suya 10-15 adet karanfil atarak 10 dakika bekletin. Yapmış olduğunuz karanfil çayını kafa derinize masaj yaparak yedirin. saç dökülmesinin durduğunu fark edeceksiniz.

LAVANTA MUCİZESİ

Bir tutam lavantayı, 750 ml kaynamakta olan suya ilave ediniz. Yaklaşık 5 dakika yüksek sıcaklıkta demleyiniz. Demleme tamamlandıktan sonra ılımasını bekleyiniz ve ılıkken süzünüz. Eğer, saçlarınız temiz ise demlediğiniz lavanta suyu ile saçlarınızı yıkayınız ve yarım saat etki ettiriniz. Yarım saat etki ettirdikten sonra sadece suyla durulayınız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz