Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Kekik nedir, Faydaları nelerdir?

Anzer çayı olarak da bilinen kekik, ballıbabagiller familyası arasında yer alıyor. Güneşli bölgeleri seven bu bitki, günümüzde oldukça etkili bir bitkisel tedavi desteği görmektedir. Çorak topraklarda yetişen bu bitkinin toplanışı ve kullanışı, ot çayları gibi oluştuğu için gayet rahat bir düzenleme ile etkileşime girmektedir.

Kekik Türünün Özellikleri

Kekik türünün etkili kullanımı, Haziran ayından Ekim ayına kadar yapılan toplamalar ile bulunur. Topraktan ortalama 4 yahut 5 cm yükseklikte bulunan bu bitki, güneşte kurutularak hazırlanır. Demleme sistemi ile hazırlanan bu bitki çayı, pek çok hastalığa karşı antibiyotik görevi görmektedir. İştahı açıp, sindirimi kolaylaştıran bir yapıya sahip olan bu bitkinin, sabah çayı içilir ise gün boyunca zindelik vermektedir. Gaz söktürücüdür, idrar konusunda etkilidir, yatıştırıcıdır. Spazm çözücü bir etkiye sahip olduğu için de oldukça fazla tüketilir. Bu yüzden pek çok insan tarafından sürekli kullanılır, çayı yapılır. Bu çayın içimi de kimine göre şekerli, kimine göre şekersiz olmaktadır.

 

Kekik Bitkisinin Hazırlanışı

Bitkiyi kuruttuktan sonra, yahut kurutulmuş kekik bitkisini aldıktan sonra, ortalama iki tatlı kaşığı alınız. Bir bardak kaynar suya bunu dökünüz ve akabinde on dakikalık süreler çerçevesinde dinlendirerek demleyiniz. Günde üç kez birer bardak içiniz ve çayın kalitesine varınız. İltihaplı yaralarınız var ise bu yaraların temizlenmesinde ve geçmesinde büyük katkı sağlayacak olan bu bitkiyi dikkatli bir şekilde kullanınız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz