Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Kekemelik Bitkisel Tedavisi ve Egzersizleri

Kekemelik doğuştan olmayan psikolojik olaylar sonucu bireyde aniden de çıkabilecek bir konuşma bozukluğudur. Anormal bir şekilde seslerin veya hecelerin tekrarlanması, söylenecek olan cümlelerin bitilmeden yarım bırakılması, solunum konusunda düzensizlikler, konuşurken patlamalar, kelimelere başlarken uzatarak başlama, söylenecek kelime söylenmeden önce gerilmeler kekemeliğin belirtileri arasında gösterilebilir. Kekemelik çocuklarda daha fazla görülen bir durumdur. Kekemeliğin nedenleri konusunda uzmanlar birkaç noktada fikir birliğine varmışlardır. Kekemeliğin sadece bir nedeni yoktur. Bazı uzamanlar kekemeliğin yapısal olarak geliştiğini söylerken çoğu uzman bu durumun psikolojik temelli bir sorun olarak görürler.

 

 

Çocuklar küçük yaşlarda öğrenmeye öğrendiklerini uygulamaya meraklı özelliktedirler. Konusunda hakim olan inşalar bu durum çocukların öğrenilmiş bir davranışı sergileme biçimi ya da inat ettiği bir konuya direniş gösterme türü olarak açıklar. Travmatik olaylar veya korkular kekemeliği sebep olabilir. Trafik kazası, korkutucu arkadaş şakaları, şiddetli doğal afetler ya da doğa olayları gök gürültüsü gibi korktuğu hayvanlarla aynı ortamda bulunması kekemeliğe sebep olabilir. Ev içinde yaşanan sorunlar ebeveynler arasındaki kavgalar çocuğun kekemelik geçirmesine sebebiyet verebilir. Çocuk bu durumda sadece kekemelik geçirmez psikolojik anlamda da sıkıntılar yaşar. Aile bireylerinden birini kaybetme ya da kendisinin kaybolması kekemelik reaksiyonu göstermesine sebep olabilir. Aile içinde anne ya da babanın yanlış davranışlar sergilemesi çocuğun psikolojik olarak etkilenmesine sebep olmaktadır. Kekemelik tedavi edilebilen bir rahatsızlık olduğu için kişilerin sıkıntı yapmalarına gerek yoktur. Kekemelik tedavi alan bireylerin güvenini kendilerine güvenini yüksek tutmak gerekir.

 

Mevcut kaygılarını azaltmaları süreçte daha hızlı ilerlemelerini ve iyi sonuçlar almalarını sağlar. Kekemeliği tetikleyen pekiştireçleri kullanmamak ortadan kaldırmak kekemelik istencini kırmada bireylerin yararına olur. Çocuklarda kekemeliğin varlığı ya da yokluğu çocuğa fark ettirilmemelidir daha düzgün ve akıcı bir şekilde konuşmaya teşvik edilmelidir. Kekemelik çocuğun çevresi tarafından olağan karşılanmalı buna aşırı tepkiler gösterilmemelidir. Kekemelik problemi yaşayan bireylerde nefes alıp verme problemi gözlendiğinden nefes düzeni çalışmalarına önem verilmelidir. Kekemelik tedavisinin bitkisel çözümleri de vardır. bir bardak sığır dili otu şerbeti kekemelik tedavisi için çözüm sürecini hızlandırır. Kimyasal ilaç kullanmanın yanı sıra doğal bitki özleri kaynatılarak içildiği zaman kekeme sorunu bulunan bir birey bitkisel şekilde kendi kendini tedai etmiş olur. Nane bitkisinin kekeme problemi olan bireyler üzerinde deney yapıldığında uzun vadede olumlu sonuçlar aldığı gözlemleniştir. Konuşmada zorluk yaşayan insanlar için önerilen bitkisel tedavi malzemeleri başlıca şunlardır; kekik, çam sakızı, amber, hardal, cersiye, bal, akır-r karha.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz