Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Katarakt Ameliyatının Fiyatları

Göz bebeğinin arkasında bulunan,  göz içindeki lensin saydamlığını kaybederek matlaşması ve göz merceğinin yoğunlaşmasına katarakt denir. Görüşlerinde buğulu bir camın arkasında bakıyormuş gibi olan, göz merceğinin yoğunlaşması ile görüntü problemleri yaşanmasıdır.

 

Katarakt tipleri çok fazla olmasına rağmen genel olarak 3 tipe ayrılıyor.

 1. Yaşa bağlı kataraktlar: 60-70 yaşlarında yoğun olarak görülmekte ve gözün saydamlığı yaşa bağlı olarak kaybetmesidir.
 2. Doğumsal Kataraktlar (Konjenital): Annenin gebeliği sırasında geçirdiği enfeksiyonlara göre değişir ve lensin tek veya çift taraflı olarak saydamlığını kaybetmesidir.
 3. İkincil Kataraktlar: Darbeler, bazı ilaçların uzun süreli kullanımı ve diyabet gibi metabolik hastalıklar sonucu oluşur.

 

Kataraktın Belirtileri Nelerdir?

  • En önemli belirtisi bulanık görme ve görüşün azalması
  • Gözün kamaşması ve ışığa karşı hassasiyet
  • Okumada zorluk yaşanması
  • Görüşün çift olması
  • Renklerin soluklaşması ve sararma olması
  • Bebeklerde durumu fark etmek biraz zordur ve muayene sırasında göze ışık tutularak fikir edinilmeye çalışılır. 2 yaşına kadar bebeklerin göz muayenesi olması gerekir.

 

Kataraktın Tedavisi

İlaçla tedavisi yoktur kataraktın tek tedavi yöntemi var buda ameliyattır. Gözdeki kataraktlı lensin saydam göz içi lens ile değiştirilmesidir.

Katarakt Ameliyatı için Lens Çeşitleri

Monofokal Lens: Doktor kişiyi başka bir hastalığın tedavisi içinde takip edecek ise bu lens tercih edilir. Monofokal lens de kişi uzağı çok rahat bir şekilde görebilir ancak okuma gözlüğüne ihtiyaç duyar. Lensin ithal olup olmadığına göre ameliyat fiyatı değişmekle beraber 1.000 TL ve 1.500.-TL arasındadır.

Multifokal Lens: Uzak ve yakın gözlüğü kullanmanıza gerek kalmayan ve birçok optik özellikli türleri olan bir lenstir. Lens de bulunan halkalar ile görüş ayarları yapılmaktadır. Lensin durumuna ve ithal olup olmadığına göre fiyatı değişmekte olup; 4.500.-TL’ dan başlamakta  ve Sgk fiyat üzerine 12.000.-TL’ ya kadar çıkmaktadır.

Trifokal Lens: Multifokal lenslerin gelişmesiyle birlikte, ara mesafelerde de kullanılabilecek lensler de üretilmeye başlanıldı. Zamanın çoğunu bilgisayar başında geçiren kişiler için geliştirilen bir lens çeşidi de denilebilir. Lensin durumuna ve ithal olup olmadığına göre değişmekte olup; 2.000.-TL ‘dan başlamaktadır.

Katarakt ameliyatlarında yöntemler ve lenslerle fiyatlar değişmekte olup; sağlığınız açısından mutlaka araştırma yapınız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Ferat Bilgin dedi ki:

  Merhaba benim bir sorum olacakti, ben Almanyada yasiyorum 45 yasindayim 2 yil evvel sağ gözümden karatak amaliyati oldum ama doktor dedi artik gözlük takman gerekecek hem uzak için hemde yakın için. Ve simdide sol gözümde problem başladı, karanlik ve net görüyorum ve Doktor sol gözdede katarak başlangıcı var ve su anda amaliyata gerek yok dedi ve yeni gözlük numarası verdi gözlüğü aldim ama sol gözde yinede tam netlik yok. Acaba siz bana ne tavsiye edersiniz gözlükten kurtulma imkanim varmi. Ve katarak amaliyati olayimmi. Hem amalaiyatlar hakkinda hemde fiyat hakkinda bilgi verirseniz sevinirim.

Yorum Yaz