Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Kasımpatı faydaları nelerdir?

Kasımpatı  Bitkisi

Kasımpatı bitkisi onlarca farklı türü bulunan, ılıman iklimleri seven bir bitkidir. Bu bitki çiçekleri açtığı zaman ekilir ve çiçeklerini döktüğü dönemde toplanarak  genellikle alternatif tıp alanında kullanılır. Çin ve Japonya gibi uzakdoğu ülkelerinde kutsal olarak kabul edilen bir ottur.

Kasımpatının Faydaları

  • Böcek ilacı yapımında kullanılır.
  • Cilt temizleyici tonik yapımında kullanılır.
  • Saksıda ki görüntüsüyle huzur verir.

 

Kasımpatı bitkisi çay olarak çok fazla kullanılmamaktadır. Çay olarak bünyeye faydasından çok devamlı kullanımda zehirleyici etkiler göstererek zarar verir. Kasımpatı daha çok krem haline getirerek veya çeşitli sıvılarla karıştırılıp tonik olarak kullanılır.

Kasımpatı Toniği Nasıl Hazırlanır?

Kasımpatı toniği hazırlamak için farklı yöntemler bulunmaktadır bunlardan en bilindik yöntem süt ile hazırlanan toniktir. Kasımpatı bitkisini önce bir savanda iyice ezerek özünü çıkartınız, sonra kaynamakta olan iki bardak inek sütünün içerisine atınız. Kasımpatı bitkisinin miktarı bir avuç kadar olsun. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra sütü iyice karıştırarak kasımpatının özünün süte geçmesi sağlanır daha sonra bu süt soğutularak cilde uygulanır.

Diğer bir kasımpatı çiçeği toniği ise sirke ile hazırlanandır. Sirke anti bakteriyel bir sıvıdır, bu sıvının içerisine kasımpatı çiçeklerinden atınız ve iyice ezerek karıştırınız krem kıvamına gelen karışımınızı işaret parmağı yardımıyla cildinize uygulayınız.

 

 

Tonik halde kullanılan kasımpatı cildinizin gözeneklerini açarak iyice temizlenmesine neden olacaktır. Çok eski japon mitolojisine göre kasımpatı bitkisi tonik olarak tüm vücuda uygulanırsa çakraların açılmasına, dolayısıyla daha farkında ve üstün insan olmaya yok açmaktadır. Kasımpatı bitkisi ülkemizde çok fazla miktarda yetişmektedir, herhangi bir aktardan kasımpatı bitkisini elde ederek evinizde çay veya tonik olarak kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli husus çay olarak kullanacağınız bitkide oranı kaçırmamaktır. 25 gram kasımpatı bitkisi bir fincan çay için yeterli olacaktır, bunun üzerinde kullanımlarda baş ağrısı, mide bulantısı gibi rahatsızlıklar baş gösterebilmektedir. Sağlıklı olarak kullanılan kasımpatı çayı size bitkisel bir antibiyotik gibi fayda sağlayabilmektedir, tabi bu durum kişinin bünyesine bağlı olarak değişebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz