Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Kaşıkotu (Kızılyaprak) Bitkisi Faydaları Zararları

Kızılyaprak Bitkisi (Kaşık otu)

Kaşık otu bitkisi güller familyası üyesidir. Küçük çiçeklere sahip, 30-40 santimetre boylarında karşılıklı yapraklara sahip, gövdesi yere yakın ve sarı yeşil tonlarında yapraklara sahip bir bitkidir. Kızılyaprak, Koyunotu, fııtkotu gibi diğer isimleri de mevcuttur. Beş adet taç şeklinde yaprağı bulunur. Ülkemizin bütün şehirlerinde görülür, ılıman iklime sahip asya ve avrupa ülkelerinde de bol miktarda yetişir. Haziran – Eylül ayları arasında bitkisi çiçek açmaya başladığında toplanır, güneş altında kurutulur.

Kaşıkotu (Kızılyaprak) Faydaları

  • Mideyi rahatlatır, Safra söktürür.
  • Mesane kaslarını rahatlatır.
  • Mesane ve böbrek taşı sorunlarında yardımcı olur.
  • Safra söktürücüdür.
  • Kasık zedelenmesi, yırtılması durumlarında tedavi maksatlı kullanılır.

Kaşıkotu Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Bir demliğe bir tutam kaşık otu koyulur, üzerine yeteri kadar kaynar su eklenir. 20 dakika kadar demlenmesi, demini alması beklenir. Demlenen çay daha sonra içildikten sonra kalan posası ile yaralara pansuman yapılırsa yaranın temizliğini sağlar ve iyileştirir.

Dikkat: Kaşıkotu bitkisini kesinlikle kaynatarak kullanmayınız. Tarif ettiğimiz gibi, yalnızda daha önceden kaynattığınız ve sıcak halde olan suyu bir tutam kaşıkotunun üzerine ekleyiniz. Normal çay demleme mantığı ile yaparda kaşık otunu kaynatırsanız eğer içerisindeki vitaminler  ve faydalı olması gereken bütün materyaller etkisini kaybedecektir, boşuna içmiş yada kullanmış olacaksınız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz