Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Kas yırtılması belirtileri nelerdir?

Kas ve tendon yırtılması, kas yaralanması, tendon yaralanması gibi durumlar aslında gözle görülür belirtiler vermektedir. Zaten öncelikle herhangi bir yırtılma ve yaralanmadan şüpheleniyorsanız bunun olabilmesi için gerekli zorlamayı veya darbeyi aldığınızı da biliyorsunuzdur. Hiçbir şey yapmazken kas yırtılması tendon yaralanması olmayacağına göre elbette ya ağırlık kaldırıyordunuz, ya ağır şartlarda spor yapıyordunuz yada bir darbe aldınız. Futbol esnasında tekme almak, şiddetli top çarpmasına maruz kalmak bunlardan birkaçı.

 

Kas Yırtılması Nasıl Anlaşılır?

Kas yırtılması ve zedelenmesi, tendon zararlarından daha çok kendini dışarıdan göstermektedir. Genelde darbe alınan bölge kızararak şişmektedir ve dışarıdan bariz bir şekilde o bölgede bir yaralanma yıpranma olduğu anlaşılmaktadır. Kas zedelenmesi, spor yaparken kaslarınızın aşırı zorlanmaya dayanamadığından yırtılması, kopması gibi durumlar kas erimesine neden olabilir yada o bölgede deri altında büyük tahriplere yol açabilir. Bu yüzden ağırlık çalışırken yada çeşitli spor dallarında uğraşırken normalden daha fazla dikkatli olmalıyız. Kendimizi çok fazla yormamalı, duracağımız ve dinleneceğimiz yeri bilmeliyiz. En önemli hususlardan birisi de doğru nefes kullanımı. Spor yaparken eğitmen hocanızdan muhakkak nasıl nefes alıp vermeniz gerektiğine dair bilgiler alınız.

 

Kas yırtılmasına ne iyi gelir?

Kas yırtılması ve yaralanması durumunda eğer bir yük kaldırmaktaysanız yada aktif olarak spor yapmaktaysanız öncelikle yükü yavaşça bırakarak zedelendiğini düşündüğünüz kası oynatmamaya kullanmamaya özen gösteriniz. Tıbbi müdahaleden önce şişmeyi ve ağrıyı azaltmak adına buz torbası uygulayabilirsiniz. Eğer spor salonunda başınıza gelmişse, eğitmen hocanız size nasıl davranmanız gerektiğiyle ilgili bilgiler verecektir ve ilk yardım müdahalesini yapacaktır.

Spor yaparken her zamankinden daha dikkatli davranmak zaten spor yapmanın bir parçasıdır. Başkalarıyla rekabet içerisinde olup da kendinizi kasarak ve bünyenizin kaldırabileceğinden daha fazla spor yapar ve kaslarınızı gerektiğinden daha fazla çalıştırırsanız ve onlara ihtiyaçları olan proteini sağlayamazsanız eğer daha çok tahrip edebilirsiniz. Her şeyi kararınca ve uzman kontrolünde yapmak en iyisidir. Şunu unutmayalım, ağırlığın çokluğuna göre güçlü sayılmazsınız. Eğer düzenli ve disiplinli çalışılırsa iki adet beşer kilolük dambıllarla bile kas yapılır. Yeter ki azimli ve düzenli çalışın.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. çetin dedi ki:

    benim belim çok ağrıyor nedni de sinr damrları zedelenmesi buna bir çok doktara gittim tedaviler denedim ama sanki daha çok ağırmaya başladı ne yapabilirim

  2. esin dedi ki:

    60 yaşına yeni girdim.sol kolum hareket ederken,yani sol kolumu arka taraftan bir şey almaya çalışırken veya çamaşırımı veya kazağımı çıkarırken çok acı çekiyorum.sanki kolumda bir şeyler yırtılmış gibi.doktora gittim.ssk doktoruna. bana kas yırtılması dedi. ilaç verdi.
    internette baktım kas yırtılmalarında şişlik ve kızarıklık belirtileri olur diye yazıyor. beni bilgilendirirmisiniz. teşekkürler

Yorum Yaz