Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Kansızlık Nasıl Tedavi Edilir ?

 Kansızlık Nasıl Tedavi Edilir ?

Kansızlık tedavisinde, demir eksikliği durumunda hastaya ağız yolu ile demir ilacı verilebilir. Hasta yaklaşık olarak 2 ay içerisinde normole dönebilir fakat demir depolarının doldurulması uzun sürebilir. Bu tedavi uygulama yaklaşık bir yıla kadar uzayabilir. Bebeklerde kansızlık tedavisi şurup veya damla yolu ile ilaç şeklinde yapılabilir. Uygulamaya ilk başlarda dışkılarda koyulaşma veya siyahlaşma olabilir fakat bu geçici bir rahatsızlıktır. İlaç kullanımı öğün aralarında veya aç karnına olmalıdır çünkü bu zamanlar demir daha kolay emilir. Demiri, süt ve süt ürünleri ile birlikte almak oldukça zararlıdır.

Bağırsaklarda rahatsızlıkları olanlar veya hap tedavisi kullanmak istemeyenler için kalçadan iğne yolu ile demir verilebilir. Yan etkileri oldukça fazladır ve doktor kontrolünde olmalıdır.

Demir Hangi Besinlerde Bulunur ?

  • Yeşil yapraklı sebzeler, pekmek, kakao, kuru meyveler, kuru baklagiller, kırmızı et daha fazla tüketebilirsiniz.
  • Günlük C vitamini yaklaşık 100 miligram almalısınız. C vitamini, bağırsaklarda demirin daha kolay emilmesini sağlıyor.
  • Demir oranı oldukça yüksek besinler tüketebilirsiniz. Kuru baklagilleri daha çok tüketin.
  • Demir hapı kullanıyorsanız özellikle yoğurt bol bol tüketmelisiniz. Yoğurtta bulunan laktik asit, vücutta demirin daha kolay depolanmasını sağlıyor.
  • Vücutta demir emilimini azaltan besinlerden uzak durmalısınız. Kafeinli içecekler, alkol, sigara, yumurta, kepek
  • Demir emilimini azaltan besinlerden uzak durun: kafeinli içecekler, yumurta, süt ve kepek (kepekli ekmek gibi).

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. enes yılmaz dedi ki:

    Ben bu ilaçları kullandım ama bir yararını göremedim harta saçlarımı döktü bu hastalık kan nakli ile ileşir mi veya tamamen gecirnenin bir yolu varmı

Yorum Yaz