Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Kahvenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kültürel olarak hem zarar, hem de yarar sağlayan bir besin olan kahve, Türk kültüründe önemli bir yere sahiptir. Hem geleneksel, hem de özel anlar için olmazsa olmazlardan birisi olan kahve, Türk kahvesi ve hazır kahve olarak sınıflandırılabilir. Ayrıca son zamanlarda filtre kahve, süzülmüş kahve ve benzeri gibi pek çok farklı çeşidi bulunmaktadır. Lakin kahve denince akla ilk gelen Türk kahvesi olmaktadır. Her gün zinde bir şekilde güne başlamak amacı ile tüketilen kahve, bize hem olumlu hem de olumsuz seçenekler sunmaktadır. Yararlarının ve zararlarının farklı sınıflarda yer alması, ister istemez yeni bir gruplandırma yapmamıza neden olmaktadır. Kahvenin olumsuz yanlarını ve zararlarını sıralar isek, şu şekilde bir liste oluşturabiliriz.

Kahvenin Zararları Nelerdir?

 • Yüksek tansiyon tetikleyici etki
 • Kalp ritmini tetikleyici sıkıntılar
 • Mide sıkıntılarında önemli bir rol oynayan kahve, günde iki fincanı geçildiği taktirde ülseri ve mide ağrılarını tetikleyebiliyor. Buna bağlı olarak midesinden rahatsız olan insanların günde iki fincanı geçmemeleri öneriliyor.
 • Şeker hastaları için büyük bir olumsuzluk oluşturan kahve, yemek ile birlikte tüketildiğinde şeker dengelerini karıştırabiliyor.
 • Günde 3 fincandan fazla kahve tüketen kadınlarda doğurganlığın azaldığı bilinmektedir. Bu yüzden bu konuda özellikle kadınların daha dikkatli olması gerekmektedir.

Kahvenin Yararları Nelerdir?

– Cilt sağlığı konusunda farklı antioksidanlar bulunduğu için denge konusunda oldukça etkili.

– Safra taşı dengesi ve azalması.

– Siroz ve karaciğerde oluşan diğer hastalıkların önüne geçilmesi.

Bunun gibi artıları ve eksileri bulunan kahvenin en sağlıklı hali, günde 2 bardak olarak sunuluyor. Fazlaya kaçılmadığı sürece, oldukça sağlıklı yanlarından faydalanabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. harun dedi ki:

  meraba
  kahvenin erkekleride kısırlaştırdığı halk arasında konuşuluyor
  erkekleri kısırlaştırma gibi bi zararı varmı.

Yorum Yaz