Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Kafeinin faydaları VE Zararları!

Sanırım kafein tüketmeyen insan evladı yok gibi bir şey. Artık kolasında olsun, kahvesinde olsun her şeyde kafein var ve biz özellikle vücuda günlük kafein stoku yapmadan rahat edemiyoruz. Peki, bu kadar çok tüketilen kafeinin bize neler yaptığını biliyor muyuz? Tabii ki bilmiyoruz. Bilsek şaşırırdım zaten. Tükettiğimiz her şeyi bilsek zaten şuan çok daha farklı bir noktada olurduk. Neyse, çok kızdım gene. Daha fazla kızmadan şu zararlara ve yararlara geçeyim.

 

Kafeinin Faydaları

Kafein her ne kadar kötü yanları olsa da, eğer dozunda bilinçli bir şekilde kullanılırsa gerçekten faydaları da olan bir unsurdur. Özellikle de bazı bilim adamı kardeşler sağolsunlar bu konuda araştırma yapmışlar ve kafeinin bizlere ne gibi faydalar sunduğunu listelemişler. Örneğin, sahip olunan kas koordinasyonu konusunda güç artırıcı etki sunmaya, kalori yakmaya, astim krizlerinde azaltıcı rol oynamaya, erkekler için safra taşını azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Özellikle biz erkekler için safra taşı konusunda sunduğu fayda şahsen beni oldukça tatmin etmektedir.

 

Kafeinin Zararları

Kafein ile ilgili en korkutucu zarar her zaman kanser olmuştur. Her ne kadar bu doğrultuda bir kanıt, net bir araştırma olmasa da sadece bilginin boş varlığı dahi bizleri korkutmaktadır. Ayrıca kadınlarda oluşması muhtemel meme kanserinde kafeinin meme kistine olumsuz etki sunduğu konusunda bilgilerde bulunmaktadır. Kısacası göğüs dokusuna sunduğu zararları bilinmektedir. Bunun yanı sıra, gündelik yaşamda insanların kendini daha kötü hissetmesine neden olduğu gibi bir düşüncede, kafeinin bırakanlar tarafından oluşmaktadır. Zira bırakınca çoğu genç kendisini daha rahat hissettiğini söylüyormuş.

 

 

Kafein Dozunda Alınmalıdır

Her şeyde olduğu gibi kafeinde de işin dozunu aşmayın arkadaşım. Günlük 10 bardak kahve yerine, bir bardak kahve tüketirseniz örneğin herhalde zararı olmaz. Yani işin sınırını aşmayın, cılkını çıkarmadan tüketin. Bu şekilde hem faydalarını da görebilir, herhangi bir şekilde zararlı durumlar ile karşılaşmak zorunda kalmamış oluruz. Ayrıca kafeini günlük yaşamda tükettiğiniz hangi unsurlardan aldığınızı da bilmeli, buna göre liste yapmalısınız. Biraz uğraşın yani…

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz