Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

İt Üzümü (Yaban Üzümü) Nedir ve FAYDALARI?

Her çeşit bitkinin birçok faydalı özelliği vardır. Kimisi az kimisi çok kullanılmalıdır. Çok kullanılmaması gereken bitkileri aşırıya kaçarak kullanmak zehirlenmelere ve hayati sorunlara yol açar. Yaratılmış hiçbir bitkinin boşuna yaratılmadığı düşünüldüğünde bitkilerin hangi rahatsızlıklara iyi geldiği hangi sorunların çözümünde kullanılacağı ya da hangi rahatsızlıklara önlem olarak kullanılabileceği hakkında araştırmalara yapılmaktadır. Hala süren araştırmalar bir bitkinin birden fazla yararı olduğunu ortaya koymaktadır. Günümüzde alternatif tıbbın gelişmesiyle bitkilerin yararları ve zararları üzerinde çok fazla durulur hale geldi. Çözümsüz sandıkları sorunlarının çözümlerini bitkilerde şifalı otlarda aramaya başladılar. Tıp doktorların da etkisini kabul ettiği şifalı bitkiler normal tedavi sürelerine destek amaçlı hastalarına şifalı bitkiler önermektedirler. Kimi bitkinin yaprağı kimisinin çiçeği kimisinin meyvesi bin bir çeşit yarar sağlamaktadır. Bazıları kaynatılarak bazısı ezilerek kullanılmaktadır. Bu bitkilerin incelenmesinde ve araştırılmasında etkin rol oynayan bilim adamları çeşitli denemelerle bitkilerin yararlarını ortaya koymaktadır. Bir bitkinin sürekli olarak yeni bir faydasının ortaya çıkmasının sebebi de denemelerin sonuçlarının her geçen gün değişim göstermesinden dolayıdır.

 

Bir otun bir gün gözlere iyi geldiği sonucuna varılırken başka bir gün böbreklere iyi geldiği anlaşılabiliyor. İşte bu şifalı bitki dünyasının mucizevi etkilere sahip canlılarından birisi de it üzümüdür. İnsan vücuduna pek çok yararı olan bu bitkinin hala yararları üzerinde detaylı araştırmalar yapılmaktadır.Bitki dünyasında patlıcangiller ailesinden olan bir bitkidir. Genellikle ormanlık alanlarda yetişen bu bitkinin meyvesi çiçekleri ve yaprakları yarar sağlamaktadır.

 

 

 

 

 

İdrar söktürücü etkisiyle bu sorunu yaşayan bireylerde kullanımı önerilmektedir. Uykusuzluk sorunu yaşayan kişilerde it üzümünün etkisi oldukça fazladır. Kasık ve mesanede yaşanan kasılmalara iyi gelir. Romatizma şikayetlerinde sıklıkla karşılaşılan ağrıları indirmede kullanılabilir. Kadınlarda adet dönemlerinde düzensizlik yaşayanlar it üzümü sayesinde ay dönümlerini düzene sokabilirler. Rahim rahatsızlıklarında yaşanan sorunların tedavisinde kullanılabilir. Bazı hastalıkların belirtisi olan öksürük sorununu dindirmede etkilidir. Az miktarda uyuşma sağladığı için ağrılı kişilerde verildiğinde bir miktar sızıları azaltır.

 

 

 

İt üzümünü kullanmak isteyenler dikkatli olmazlarsa yani aşırıya kaçarlarsa zararlı hale gelir. az miktarda kullanıldığında etkilerini göstermektedir. Dalınan toplandıktan sonra ayrışma işlemi gerçekleştirilen it üzümü çiçeklerinden ve yapraklarından ayrılır. Ayrılan bu çiçek ve yapraklar kurutulup demlenir. Taze yapraklar öğütülerek yara tedavisinde kullanılır. Hemoroit rahatsızlığı olanlar için taze yaprakların ezilmesi ağrıları keser. Aşır alındığında ölümcül sonuçlara yol açacağından mutlaka bir uzman kontrolü gerektirir. Kusma cırcır bitkinlik etkileri gördüğünüzde zehirleme şüphesiyle doktora gitmenizde yarar vardır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz