Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

İshale Sebep Olan Yiyecekler

Yaşamımızda sıkça rastladığımız rahatsızlıklardan biri de ishaldir. İshale yakalandığınızda gün içerisinde sizi çok zor durumda bırakabiliyor. İshale yakalanmanın çok fazla nedenleri olabilir. Gıda zehirlenmesi, alerjiler, ilaç kullanımı, diyabet, bakteriyel enfeksiyonlar, sindirim sistemi hastalıkları ve bazı yiyecekler olarak sıralayabiliriz. Yiyeceklerden kaynaklanan ishal özellikle yaz aylarında daha çok görülmekte; sıcaktan bozulmak üzere olan yiyecekler olabiliyor.  Sindirim sistemimizde çeşitli yiyeceklere karşı da hassasiyet göstermektedir. Süt ve süt ürünlerini laktoz intoleransı olan kişilerin tüketmesi ishale yol açar.

Devamlı olarak ishal olan ishal hastalığı geçmeyen kişiler mutlaka doktora müracaat etmesi gerekiyor. Başka hastalıklarında belirtisi olarak ishal olabilir. Geçmeyen ishalin en büyük tehlikelerinden biri vücuttaki fazla su kaybı nedeniyle sürekli halsizlik olması, bayılma ve ölümle sonuçlanabilecek kadar sıvı kaybının olmasıdır. İshalde besinler yeterince sindirilmediğinden mineral ve vitamin eksikliklerine neden olur. Mide krampları, mide bulantısı, şişkinlik ve sık tuvalete çıkmada sorunlar arasında sayılır.

 

Yiyeceklerde İshale Neden Olanlar: 

Alkol: Vücudun aşırı su kaybetmesine neden olur aynı zamanda sindirim sistemine de zarar vermektedir.

Acı Biber: Vücudumuzdaki metabolizmanın hızlanmasını sağlayan ‘capsaicin’ adlı birleşen ishale neden olur.

Kafein: İdrar söktürücü özelliği olan kafein vücudun susuz kalmasına neden olur. Bağırsak hareketini arttırarak kasılmalar ve ishale neden olur.

Yapay Yağlar: Mide ve bağırsaklardan hiç sindirilmeden geçen ‘olestra’ ishale neden olur. Az yağlı, diyet, yağsız gibi etiketlerle satılan patates cipsinde bulunur.

Yapay Şekerler: Yapay tatlandırıcı içeren tüm ürünler ishal yapabilir. Aşırı gaz nedenlerinden de olan mannitol ve sorbitol gibi tatlandırıcılar sindirilmediği için ishale neden oluyor. En çok yoğurt ve şekerlemelerde bulunduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Suda Çözünmeyen Besin Lifi: Sağlıklı beslenmelerde ve genel olarak diyetlerde lifli besinler tüketmemiz gerektiği sık sık söylenir. Bu durumda diyeceksiniz ki ishal de neden oluyormuş neden tüketelim diye; bazı durumlarda neden olduğunu belirtmekte fayda var. Lif bakımından zengin olan çiğ sebze, meyveler, fındık ve diğer yemişler geçici ishal nedenleri arasındadır. Fakat çözünebilir lifli besinler arasında olan yulaf, pirinç, patates, makarna ise dışkımızın sertleşmesine yardımcı olarak ishalin bitmesine de yardımcı olur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz