Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

İftardan Sonrası Hazımsızlık Sorunu

Ramazan ayı içerisinde özellikle dengeli beslenmek ve sıvı dengesini düzenli olarak korumak, vücut sağlığı açısından oldukça önemlidir. Özellikle sıcak havalarda vücudunuzun ısı ve nem dengesi oldukça hızlı bir şekilde değişerek, su kaybı azalmaktadır.  Bunun sonucunda ise kişide kan şekeri düşmesi sonucunda baş dönmeleri, baş ağırları, sinirlilik, uyku hali gibi çeşitli rahatsızlıklar görülebilir. Uzmanlar, günün oruç tutulmayan zaman dilimi içerisinde üç öğün besin tüketilmesi öneriyorlar.Sahur öğünü, bütün günün besin ve enerji ihtiyacını karşılayacağı için çok önemli. Sahur öğününde yağlı, tuzlu ve ağır yemekler yenmemesi gerektiğine dikkat çeken Vardarer, “Sahurda süt, peynir yumurta gibi kahvaltılıklar, çorba, sebze yemekleri, yoğurt, bulgur pilavı gibi yiyecekler yenilebilir. Yemeklerle beraber kuru veya taze meyve, ceviz, badem gibi kuruyemişlerin tüketilmesi enerji ve mineral açısından destekleyici olabiliyor. İçecek olarak kafeinli içeceklerden uzak durulmalı bitki çayları, az şekerli kompostolar tercih edilmeli.” uyarılarında bulunuyor.

İftardan sahura kadar geçen süre zarfında, düzenli olarak vücudun gün içerisinde kaybettiği ve ihtiyacı olan su miktarını yavaş yavaş almanız sağlığınız için oldukça önemli. Sıvı olarak iftar sırasında çay, ayran, meyve suyu tercih edebilirsiniz. Gazlı içecekleri sağlığınız için önermiyoruz.

İftardan sonra hazımsızlık sorunu çeken kişiler için hareket kesinlikle şart. Namazdan önce, eş dost ile kısa bir yürüyüş oldukça keyifli olacaktır. Bağırsak sistemindeki dengeyi bozmamak için iftardan sonra ara öğün olarak meyve tüketilmesi yararlı olacaktır. Aksi halde hazımsızlık problemi oluşabilir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz