Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Havucun Faydaları Nelerdir ?

Kış aylarında bol miktarda bulunan havuç ve havuç suyu sağlıklı beslenme konusunca çok büyük önemi vardır. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan havuç kış aylarında vücudumuzun günlük gereksinimini karşılar ve vücudumuza birçok yönden fayda sağlar. Bolca A vitamini barından ve B, C, D, E vitamini bakımından zengin olan havuç, kan yapar, vücudumuzu kuvvetlendirir, ishali keser, pekliği giderir, mide ve bağırsak rahatsızlıkların önlenmesinde vazgeçilmez bir bitkidir.

Bol A vitamini içerdiğinden göz sağlığı açısından büyük önemi vardır ve karaciğer hücrelerini kuvvetlendirmede, olası bir durumda karaciğer hücrelerinin kendi kendini tamir etme konusunda, yorgunluk maddelerini ve zehirli atıkların atılmasında çok büyük önemi vardır. Uzmanlar kalp rahatsızlıklarına ve damar sertliğine iyi geldiğini, akciğer kanserine yakalanma riskini azalttığını söylüyorlar. Düzenli havuç yiyen bireylerde prostat, kalın bağırsak, mesane, rahim ağzı ve yemek borusu kanserine yakalanma riskini büyük oranda azalttığı uzmanlarca söyleniyor. Ayrıca yaralanmalara, iltihaplanmalara iyi geliyor. Havuç bağırsak dostu bir bitkidir ve vücut sağlığımız için sık tüketilmelidir. Ayrıca havuç suyunun da birçok faydası vardır.

Havuç suyu, mide rahatsızlıklarından olan ülser ve reflüye iyi gelir. Havuç suyu kan yapıcı özelliği bakımından çok önemlidir ve günde 1–2 çay bardağı havuç suyu içilmedir. Kurutulmuş tohumlarından kaynatılarak yapılan çay bireyin iştahını açar ve anne sütünü artırmada büyük rolü vardır. Havucu rendelemeden ve kabuğunu soymadan tüketmeliyiz, aksi takdirde besin değerini düşültebiliriz. Uzmanlar hamile kadınların şiddetle havuç tüketmesini tavsiye etmektedir. Hamilelik sırasında birçok rahatsızlığı önlemekle beraber kadınlarda menopoz sonrası göğüs kanserini büyük ölçüde önlemektedir. Ergenlik dönemlerinde çıkan sivilcelere iyi gelir ve rendelenerek limon suyu ile birlikte sivilce olan bölgeye uygulanmalıdır.

Havucun vücudumuza yararı saymakla bitmez. Havuç mide rahatsızlıklarına iyi geldiği gibi besinlerin sindirilmesinde, gaz söktürmede, cinsel gücü artırmada, aybaşı olayını kolaylaştırmakta rolü büyüktür. Ayrıca havuç böbreklere iyi gelir ve idrarımızı artırır.

Havucun Faydaları Nelerdir?

 • Vitamin ve mineral bakımdan zengindir.
 • Kan yapıcıdır.
 • Vücut bağışıklık yapısını kuvvetlendirir.
 • İshali keser.
 • Mide ve bağırsak rahatsızlıklarını engeller.
 • Karaciğer hücretlerini yeniler.
 • Damart sertliğine iyi gelir.
 •  prostat, kalın bağırsak, mesane, rahim ağzı ve yemek borusu kanserini engeller.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. ayşenur dedi ki:

  SELAM BEN AYŞOSİZLERİN BU VİDEO AZCIK GÜZELDİ AMA YİNEDE Bİ ŞEY ANLAMADIM

  1. AYŞENUR dedi ki:

   SEN NE DİYORSUN KIZ HAVUÇ FAYDALARI BİLMİYORSUN İNTERNET AÇIP DA ÖGREN BİR DAHA ÖYLE BİR LAF SÖYLEME .AYŞENUR YANİ ARDAŞIZ.

 2. ömer akyol dedi ki:

  ne dyon kızım sen türkçen berbat

  1. AYŞENUR dedi ki:

   ömer bey iyi dediniz .teşekkür ederim.

 3. AYŞENUR dedi ki:

  ömer bey iyi dediniz.teşekkür ederim.

 4. yusuf dedi ki:

  hakkatende havuc tuketmenin faydalari oldukca var.ayso kÖyden mi geldin

 5. mayran dedi ki:

  Mala davara da faydası varmış.

 6. savas dedi ki:

  neden diyer bilgilerdende bahsetmiyorsunuz

 7. savas dedi ki:

  sitede kimse yok sanirim

 8. ayşe dedi ki:

  Ne sacmalıyonuz siz ya

 9. sacit dedi ki:

  Yemek borumda yanma oluyor..lutfen yardimci olun nasil tuketeyim…

Yorum Yaz