Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Hanımeli bitkisinin Faydaları ve Zararları

Hanımeli şifalı bitkisi, sarmaşık ve çalı türlerinden bir bitkidir. 150’den fazla türü bulunmaktadır, bunların yarıdan fazlası Çin’de bir kısmı da Amerika’da ve ülkemizde de bulunurlar. Avrupa hanımelisi, Japon hanımelisi ve Beyaz hanımeli gibi türleri çok bilinenler arasındadır. Yaprakları karışıktır ve 10 santimetre civarında bir uzunluğa sahiptir. Genelde dökülen yaprakları vardır fakat bazı türlerinde kalıcı olabiliyorlar. Hanımeli bitkisinin çoğu türleri hoş ve güzel kokuludur. Yenebilen nektarlar üretebilirler, çan şeklinde çiçekleri vardır.

 

Meyvesi, oldukça fazla çekirdekli olup, mavi, siyah yada kırmızı çitlembik görünümündedir. Türlerinin çoğundaki meyveler genelde zehirlidir fakat bazı türlerinin meyveleri ise yenilebilir meyvelere sahiptir. Hanımeli bitkisi, bazı larvalar tarafından yenilmektedir.

 Hanımeli bitkisi Faydaları;

  • Nefes darlığını giderir
  • Bronşite iyi gelir
  • Öksürüğü keser
  • Böbrek şişliğini dindirir, nikris hastalığına iyi gelir.
  • Spazm önleyicidir.
  • Kuvvetli idrar söktürücüdür.

Hanımeli çiçeği nasıl kullanılır?

Hanımeli çiçeğinin yaprakları, kabukları ve çiçeği kullanılarak üç şekilde yapılır. Haşlaması, gargara yapılması ve çayı yapılması. Hanımeli çayı, nefes darlığı ve bronşite iyi gelecektir. Kısa yoldan iyileşmenizi sağlayacaktır. Kurutulmuş çiçekleri, kabuk ve yaprakları haşlanıp düzenli olarak içilirse mide hazımsızlığına, mide rahatsızlıklarına, böbrek şişmesine, öksürüğe iyi gelecektir.

Hanımeli bitkisinin bazı türleri zehirli olduğundan bundan başka bilinen bir zararı yoktur. Doğal ve faydalı bir bitkidir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz