Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Güneşten Nasıl Korunmalıyız?

Güneşten, yalnızda denize giderken ya da plajlarda değil her anımızda, yaz kış demeden korunmalıyız. Çünkü direkt olarak güneşten gelen UV ışınları insan vücudu ve sağlığı için zararlıdır. Yaz aylarında, direkt olarak size temas eden güneş ışınları size zarar verdiği gibi direkt olarak almasanız da yansıyan ışınlar da yine zararlı olacaklardır. Güneş almaya müsait açık alanlarda fazla kalıyorsanız sizin için derlediğimiz bu önlemleri kesinlikle uygulayınız.

Güneşten nasıl korunacaksınız;

  • Özellikle yaz mevsimlerinde öğlen 11:00 ve 16:00 saatleri arasında UV (ultraviyole) ışınlar gerçekten çok zararlı olabilmektedirler. Bu saat aralıklarında güneşe çıkmamanızı tavsiye ediyoruz.
  • En az 30 faktörlük bir güneş koruyucusu kremine sahip olun ve gezmelerde sürekli yanınızda bulundurun. Güneş gören yerlerinize muhakkak 2 saatte bir sürünüz. Çünkü güneş kremleri etkisini kısa süreler içerisinde yitirebiliyorlar. Duştan sonra, terlemeden sonra ve denize girmeden/girdikten sonra da özenle sürülmesi gerekir.
  • Suyun verdiği serinlik hissi sizi aldatmasın. Çünkü güneş ışınları zararlı etkilerini su içinde bile gösterebiliryor. Dolayısıyla korunmasız bir şekilde suda bulunmamaya dikkat edin.
  • Güneş kremlerinin aktif ve etkinliği SPF faktörü ile adlandırılır. SPF yalnızda UVB ışınlarına karşı korumayı ölçtüğü unutulmamalıdır. Kullanacağınız güneş kreminin cilt eskimesinde, güneş yanmalarında ve kanserde tesirli olan UVA’a karşıda faydalı olabilmesi için en az 30 SPF faktörlü olması gerekir. Mexoryl, parsol, titanyumdioksit ve zink oksid gibi maddeleri içermesi de çok önemlidir.
  • Güneşe çıkarken, ışın geçirmeyen kol ve bacakları da güneşten koruyan elbiseler giyilmesi önerilir.
  • Enseyi, kulakları ve yüzünüzü zararlı UV ışınlarından koruyabilmek için geniş şapkalar tercih edebilirsiniz. Tabi renk renk çeşitler ile günlük yaşantınızda modanıza bir aksesuar olarak devam ettirebilirsiniz.
  • Derideki güneş emici harabiyet kısımları ve hücrelerinin çoğu 18 yaşına kadar gelişme sürecini (genelde) tamamladığı için çocuklarınızda güneş kremi kullanımına çok dikkat etmelisiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz